Yaz geldi seyahat harcamalarımız da arttı. Yaz aylarında bütçemizin en büyük gelir kalemini tatil harcamaları oluşturuyor. Dile kolay bir yılın yorgunluğunu çıkartmak isterseniz tatil yapmak zorunlu hale geliyor. Tatil harcamalarındaki bu artış istatistiklere de yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 1. Çeyrek hane halkı Yurt İçi Turizm verilerine göre yurt içinde 11 milyon 972 seyahat yapıldı. Ve bu seyahatlerde 2 milyar 461 milyon 783 bin TL harcandı.

İstatistiklere göre bireysel tatil yapmayı tercih edenlerin yanı sıra, paket tur programlarını seçenler de var. Ancak TÜİK istatistiklerine göre genelde tatil konaklamaları 7 gün üzerinden yapılmış. Yabancı turistler ise genelde 15 günlük konaklamaları tercih ediyor.

Okul tatillerine dikkat

Seyahat planlarınızı yaparken bazı noktalara dikkat ederek daha uygun fiyata daha iyi koşullarda tatil yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak okulların tatil olduğu dönemlerin dışında tatil yapmakta fayda var. Haziran ayının ilk haftaları ya da Eylül ayının son haftaları deniz tatiline çıkabilirsiniz. Birkaç haftalık bir erteleme daha uygun fiyata konaklamanızı sağlayacaktır. Ya da ayırdığınız bütçeyle örneğin 4 yıldızlı otel yerine 5 yıldızlı otelde konaklayabilirsiniz.

Uçak biletini erkenden alın

Erken rezervasyon yapmak, uçak biletinizi erkenden satın almak da size hesaplı bir tatil yapmanın yollarını sunacaktır. Erken rezervasyon ve önceden alınmış bir uçak bileti tatil bütçenizde yaklaşık %40’lık bir avantaj sağlar. Bunun için kanımca önümüzdeki yılın tatil planlarına şimdiden başlayabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.