Taşıt, konut hız kesiyor; ihtiyaç kredileri tam gaz!

betulsungurlu

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Merkez Bankası’nın kredilerdeki büyümeyi yavaşlatmaya yönelik tedbirleri, tüketici kredileri cephesinde özellikle konut ve taşıt kredileri üzerinde etkisini göstermeye başladı. İhtiyaç kredilerinde ise ivmelenme artarak devam ediyor. 2011 yılının ilk yarısında hızla büyüyen ihtiyaç kredisi hacmi BDDK yetkililerini de harekete geçirdi ve ihtiyaç kredilerindeki karşılık oranları %1’den %4’e çıkarıldı.  Uygulamanın tüketici kredisi hacmi yüksek bankalar için geçerli olacağını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Bu uygulama ile bankalar arası maliyet farklılıkları oluşacağından tüketiciler açısından ihtiyaç kredilerinde maliyet karşılaştırması yapılması çok daha fazla önem kazandı. Ancak karar talebi etkiler mi tartışılır. Zira ihtiyaç kredileri daha çok düşük gelir grubunun borç yapılandırma amaçlı kullandığı bir kredi türü,” dedi.

“Türkiye Bankalar Birliği” ve “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu” verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre sektörde tüketici kredisi hacmi 2010 yılının son ayında rekor düzeyde artmış, %7 oranında bir büyüme gerçekleşmişti. 2011 yılının ilk yarısında ise tüketici kredilerindeki aylık ortalama büyüme hızı %3’e geriledi. Büyüme hızındaki değişim kredi türlerine göre değişiklik gösteriyor.

BDDK verilerine göre, 2010 yılının son ayında %7 büyüyen konut kredileri, 2011 yılının ilk yarısında da büyümeye devam ediyor. Ancak yaklaşık olarak aylık %2’lik bir büyüme hızıyla! Taşıt kredilerinde de benzer bir durum söz konusu… 2010’un son ayında %15’lik aylık büyüme yakalayan bu kredi türünde de, 2011 ilk altı ayındaki ortalama aylık büyüme hızı %2’ye gerilemiş durumda. İhtiyaç kredilerinde ise tam tersi yönde bir gelişme yaşanıyor. Toplam tüketici kredilerinin yaklaşık olarak %40’ını oluşturan ihtiyaç kredileri hacmi, 2010 yılının son ayında %4 gerilemişti. 2011 yılının ilk yarısında ise ivme kazandı ve diğer tüketici kredilerine kıyasla çok daha fazla artmaya başladı. İhtiyaç kredilerinde ortalama aylık büyüme hızı 2011 yılında %4 olarak gerçekleşirken özellikle Nisan ayındaki %7 oranındaki aylık büyüme dikkat çekti.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 2011 ilk üç aylık detaylı tüketici kredisi kullanım verileri de ihtiyaç kredilerine olan talebin diğer kredilere kıyasla çok daha fazla arttığına işaret ediyor. 2011 yılının ilk üç ayında toplam 32 milyar TL tüketici kredisi kullandıran bankalar, bu rakamın %57’sini ihtiyaç kredileri ile sağladı. 2011 yılı ilk üç aylık döneminde ihtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı bir önceki çeyreğe göre 53 bin kişi artarak 1,89 milyona ulaşırken; aynı dönemde konut kredisi kullanan kişi sayısı 151 binden 135 bine; taşıt kredisi kullanan kişi sayısı ise 68 binden 55 bine geriledi. 

Tüketici kredisi hacminde düşük gelir grubunun çok önemli bir paya sahip olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Genelde olduğu gibi 2011 ilk çeyrekte de bankalar tarafından verilen tüketici kredilerinin yaklaşık yarısının aylık gelirinin 0-2000 TL arasında olduğunu görüyoruz. Hatta geliri 0-1000 TL arasında olanlar, bankalardan kredi kullanan toplam kişi sayısının %42’sini temsil ediyor. Bu grupta kredi kullanımı, nakit akışı düzenleme ve borç yapılandırılması için sürekli bir ihtiyaç niteliğinde. Bu sebeple karar talebi etkilemez ama bankaların kredi verme iştahını bir miktar kesebilir diye düşünüyoruz,” dedi. 

www.enuygun.com üzerinden de yılın ilk yarısında ihtiyaç kredisi arayan kişi sayısında önemli artış gözlemlediklerini belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “İlk tedbirlerde daha ziyade konut kredileri ele alınmıştı. İhtiyaç kredilerindeki hızlı yükseliş dikkati bu kredi türüne çekmiş görünüyor. Aslında konu sadece bankaları değil perakende sektörünü de ilgilendiriyor. Perakende sektörü dayanıklı tüketim, tekstil gibi birçok sektörü içinde barındırıyor. Bu sebeple ekonomiyi soğutmada faiz dışı, etkili bir tedbir olabilir,” dedi.

 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar