Yaz geldi taşınmalar arttı. Yeni bir ev satın aldınız ya da kiraya çıkacaksınız. Hepimiz günler ya da aylar öncesinden kara kara düşünürüz. Hiç sıkılmayın tebdili mekanda ferahlık vardır derler. Taşınmayı gözünüzde büyütmeyin. Eğer planlı hareket ederseniz bu süreci rahat geçebilirsiniz. Enuygun olarak bu yorucu süreci daha kolay atlatmak için neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve 6 maddelik bir taşınma planı oluşturduk.

1-Liste yapın

İlk olarak yapacaklarınız için bir liste hazırlayın. Neler kolilenecek, neler atılabilir. Bunları belirleyin. Vereceğiniz eşyalar sizin dolabınızın yükünün hafifletir. Bu listeye bir de taşınma bütçesi ekleyin Bu bütçeye göre hareket ederseniz işiniz kolaylaşır.

 2- Koli alın

Eskiden mahalle bakkalından koli isterdik bugünse artık koli sipariş edebilieceğimiz siteler var. Bu sitelerde koli, bant, torbalar, paketleme aletleri gibi taşınma için gerekli tüm gereksinimleri uygun fiyata bulabilirsiniz. Bir de yapı marketleri pratik ürünler satabiliyor.

3- Eşya kutuları seçin

Taşınma döneminde çoğu kez üzerimize giyecek kıyafet bulmakta zorlanırız. İşte bu süreşte askılı eşya kutularından ve şeffaf ayakkabı kutularından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz bu kutuları taşınma sonrasında depo gibi bir yeriniz ya da kapalı balkonunuz varsa kullanabilirsiniz.

4- Kutulara renkli etkiler verin

Taşınma firmalarının işini kolaylaştırmak için evin yatak odası, banyo vs gidecek bölümleri için farklı renkler belirleyin. Örneğin pembe renk banyonuzun, kırmızı renk yatakodası eşyalarının sarı renkte mutfağın olabilir. Bu renk büyü etiketleri yapıştırarak kolti ve torbaların ilgili yerlere bırakılmasını sağlamış olursunuz.

5 Mutfak eşyalarını temiz kağıt havluyla sarın

Mutfakta kullandığınız bardak, tabak, kaşık, çatal gibi metaryalleri temiz kağıt havlularla sararsanız taşındıktan sonra yıkamak zorunda kalmazsınız. Gazete ve benzeri kağıtlarla sarmanız durumunda temiz eşyalarınızı yıkamak zorunda kalırsınız. Oysa ki temiz kağıt havlu kullanmanız durumunda tabağınızı bardağınızı direk dolaba yerleştirebilirsiniz.

6- Taşınma firması danışın

Taşıma firmaları bazen eşyalarınıza çok zarar verebiliyor. Bu yüzden yakın çevrenizden taşınma firması araştırması yapın. İyi referans aldığınız firmayı mutlaka arayıp rezervasyon yaptırın. Hafta içi taşınmalar daha ucuza gelibiliyor. Bu ihtimali de gözönünde bulundurun.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.