• Anasayfa
  • Bilgi
  • Tasarruf tedbirleri yılbaşı gecesi ile başladı!

Tasarruf tedbirleri yılbaşı gecesi ile başladı!

dincerkeskinpala

2012 yılı ile ilgili olumsuz düşünceler Türk halkını etkilemiş gibi görünüyor. Öyle ki yılbaşı gecesini birçok kişi evinde kutlamayı tercih etti. Yeni yılla beraber tasarruf tedbirlerinin ilki de başlamış oldu. Klasik cümle olarak; ‘ yeni yıla nasıl girdiyseniz öyle geçer ’ deyişini düşünecek olursak, 2012 yılının tasarruf yılı olarak geçmesini umut edelim.

MasterCard’ın MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının yüzde 75’i hafta sonuna denk gelen yılbaşı tatilini evinde geçirdi. Türk halkının %59’u yılbaşı gecesi için özel alışveriş yapmayı planladığını ve bu alışverişin büyük bölümünün yiyecek / içecek alışverişi olacağını söyledi. Yılbaşı gecesi için ayrılan ortalama bütçe ise 165 TL oldu. Konu yeni yıl hediyesi almaya gelince Türk Halkı ortalama 3 kişiye hediye alıyor ve bu hediyeler için ortalama 71’er TL’lik bütçe ayrıldı.

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırması Türk Halkı’nın yılbaşı tatilini nasıl geçireceğini ve yılbaşına özel harcama alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre, büyük çoğunluk yılbaşı tatilini evinde geçirirken (%75), yılbaşını akraba ve aile yanında geçirenlerin de (yüzde 11) eklenmesiyle toplamda (%86) yeni yılı evlerde karşıladı. Halkın %4’ü dışarı çıkmayı planlarken, yüzde 4’lük kesim şehir dışına tatile, yüzde 1’lik kısım ise yurt dışına tatile gitmeyi planladı. Yeni yıla arkadaşlarımla gireceğim diyenlerin oranı ise %2. Yılbaşına çalışarak gireceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5 oldu.

Yılbaşı gecesini evde geçirme planı yaşının arttığı gözlendi. 25- 29 yaş grubunda evde oturma planı yüzde 62 iken, bu oran 53 – 44 yaş aralığında yüzde 76’ya, 45 – 54 ya aralığında yüzde 85’e çıkıyor. Sosyoekonomik seviye azaldıkça, evde oturma oranı da artıyor. Yüksek gelir grubunun yüzde 57’si yılbaşını evde geçireceğim derken bu oran düşük gelir grubunda yüzde 88’e çıkıyor. Buna karşılık yeni yılı şehir dışında karşılayacak olanlar üst gelir grubunda yüzde 13’ken, düşük gelir grubunda yüzde 1’e iniyor. Benzer eğilim yılbaşını yurt dışında kutlayacaklarda da görülüyor.

İçindekiler

Yılbaşı alışverişinde yiyecek/içecek alınıyor

MasterIndex’e göre halkın yüzde 59’u yılbaşı alışverişi yapıyor. Yapılan alışverişin yüzde 47’si yiyecek / içecek, yüzde 25’i hediye, yüzde 10’u giyim, yüzde 9’u eğlence, yüzde 6’sı film, yüzde 3’ü müzik CD’si alışverişi yapıyor.

Yılbaşı bütçesi 165 TL’ye kadar çıkıyor

Türk Halkı’nın yılbaşı gecesi için ayırdığı ortalama bütçe 165 TL. Bu rakam Sonuçlara bakıldığında gelir seviyesi azaldıkça yılbaşı için ayrılan bütçe de azalıyor. Yüksek gelir grubundakiler yılbaşı gecesi için ortalama 347 TL ayırırken, düşük gelir grubundakiler 95 TL ayırıyor.

Yeni yıl için 71 TL hediye bütçesi ayrılıyor

Konu yılbaşı hediyesine gelince, yeni yıl için üç kişiye ve ortalama 71’er TL’lik hediye alındığı ortaya çıkıyor. Bu oran kadınlarda 88 TL’ye çıkarken erkeklerde 55 TL’de kalıyor. Gelir seviyesi arttıkça, hediye için harcanan miktarda da artış gözleniyor. Yüksek gelir seviyesine sahip kesimin ortalama hediye bütçesi 139 TL iken düşük gelir grubunda bu oran 44 TL’ye iniyor.

Hesaplar kapandı 2012 planları yapılacak

2011 yılını uğurladık ve en uygun yılbaşı gecesi bütçesini yaparak yeni yılı yeni kararlarla karşıladık. Yeni yılın bu ilk günü ile beraber artık yeni yıl bütçesini hazırlamış-tamamlamış olmamız gerekiyor. Yeni yılda, yıl sonu gecesi için yapılan tasarruf uygulamalarının çeşitli versiyonlarını hayata geçirmek önemli olacak. Malum 2012 yılının tüm dünya için sorunlu geçeceğini düşünürsek tasarruf planlarının kurtarıcı olacağını göreceğiz.


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN