Tasarruf için 10 altın taktik

betulsungurlu

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com, tüketicilerin yüzlerce lira tasarruf etmesine yardımcı olacak 10 farklı taktik hazırladı.

Altın değerindeki bu taktiklerin arasında her şey var; borçlarınızın yeniden yapılandırılması, kullanabileceğiniz vergi avantajları, hatta tatillerinizi nasıl planlamanız gerektiği bile Enuygun.com’un önerdiği taktikler arasında yer alıyor.

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com, krediler, uçak biletleri, kasko seçenekleri, internet bağlantı servisleri ve GSM tarifelerini karşılaştırarak tüketicilerin kendilerine en uygun seçeneği bulmalarını kolaylaştırıyor. Tüketicilerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlamayı hedefleyen Enuygun.com, bu kez de tasarruf için altın değerinde 10 taktik hazırladı. İşte yılda binlerce liranın cebinizde kalmasını sağlayacak tasarruf taktikleri:


TASARRUF TAKTİĞİ 1

Ne kazandığınız değil nasıl harcadığınız önemli!

“Para su gibi gidiyor”, “Ay sonunda elimde hiçbir şey kalmıyor” yakınmalarından vazgeçin. Paranızın nereye gittiğini tespit edin. Kilo vermek isteyenlere diyetisyenler, gün içinde neler yediğini not etmelerini tavsiye ediyor. Böylece kişi, gereksiz yediği şeylerin farkına varıyor. Siz de aylık nelere para harcadığınızı not edin. Sorunu gerçekçi bir şekilde tespit edip gereksiz harcamalarınızı kısın. Her ay sadece 100 TL’lik bir harcamanızdan vazgeçebilirseniz yılda 1.200 TL tasarruf edersiniz.

TASARRUF TAKTİĞİ 2

Bankacılık işlem ücretlerine dikkat!

Bankalar havale, EFT, hesap işletim, kredi kart aidatı, başkasının hesabına para yatırma vb. bir sürü kalemden işlem ücreti alıyor. Bunlara dikkat! Ödedikleriniz birikince çok yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Peki bu konuda neler yapabilirsiniz? Öncelikle şubeden işlem yaptırmayın, internet bankacılığı ya da ATM’leri kullanın. Örneğin, bir bankanın EFT işlemi şubeden yapılırsa 35 TL, internetten yapılırsa yalnızca 3 TL… Ödemelerinizi tek bir kredi kartından yapın, diğer kartlarınızı kapatın ve böylece gereksiz kart aidatından kurtulun. Kart başı yıllık aidat 50 TL civarında. Çok gerekli olmayan hesaplarınızı kapatın. Mümkünse işlemlerinizi tek bir banka üzerinden yapın. Çünkü hesap başı hesap işletim ücreti yıllık ortalama 75 TL. Sözün kısası, çok gerekli olmayan 2 kredi kartınız ve 2 hesabınızı kapatırsanız, yıllık kazancınız 250 TL olacaktır. EFT ve havale gibi ücretlere de dikkat edilirse tasarruf miktarı ciddi boyutlara ulaşıyor.

 
TASARRUF TAKTİĞİ 3

Tatile hafta içi çıkın!

Ailenizin yanında ya da bir otelde, tatilinizi nasıl planlarsanız planlayın en önemli masraf kalemlerinden birisi gidiş-dönüş yol masrafları. Uçak yolculuğu, ucuzlayan bilet fiyatları nedeniyle uzun süren diğer yolculuklara alternatif olmaya devam ediyor. Bilet fiyatları ise havayoluna, uçuş saatine, biletin uçuştan ne kadar zaman önce alındığına göre şekilleniyor. Tatilinizi birkaç ay önceden planlayarak ve uçuşlarınızı cuma-pazar günleri arası değil de hafta içi günlere denk getirerek çok daha ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Ayrıca Enuygun.com üzerinde uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak en ucuz uçak biletinin kolayca tespit edebilirsiniz. Bunlara dikkat edebilirseniz, 4 kişilik bir ailede tek bir seyahatte 600 TL tasarruf etmeniz mümkün.

 
TASARRUF TAKTİĞİ 4

Vergi avantajlarını değerlendirin!

Tasarrufun önemi emeklilik döneminde daha iyi anlaşılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne henüz kayıtlı değilseniz mutlaka dahil olun. Sistemin sağladığı vergi avantajından faydalanmayı da unutmayın. Çünkü yetkililer, katılımcıların sadece %30’unun bu avantajdan faydalandığını belirtiyor. Demek ki milyonlarca TL tasarruf edilmeyi bekliyor. Peki bireysel emeklilikte vergi avantajı ne demek? Bir örnekle açıklayalım: Aylık 2.000 TL geliriniz var ve bu sisteme ay da 200 TL ödeyerek katıldınız. Vergi avantajından yararlanmak isterseniz, her ay ödediğiniz 200 TL’nin dekontunu çalıştığınız şirketin muhasebecisine vermeniz yeterli. O da, siz o ay hangi vergi diliminde iseniz, ödediğiniz 200 TL’nin o kadarlık kısmının maaşınıza geri iade edilmesini sağlıyor. Örneğin, %20 vergi diliminde iseniz 40 TL, %25 ise 50 TL maaşınızdan daha az vergi kesiliyor. Bu örnekte, bir yıl içinde emeklilik hesabınıza yatırdığınız para bir yılda 200 X 12 = 2.400 TL, ama vergi avantajından yararlanırsanız cebinizden çıkan 1.920 TL oluyor. Yani toplamda 480 TL tasarruf ediyorsunuz. Detaylı bilgiyi www.egm.org.tr adresinden alabilirsiniz.

 
TASARRUF TAKTİĞİ 5

Ödenemeyen borçlarınızı mutlaka yeniden yapılandırın!

Kredi kart faizleri düştü ama hala yüksek. Eğer sadece minimum ödemeyi yapabiliyor ama toplam borcunuzu bir türlü kapatamıyorsanız, mutlaka bu borcu ödenebilir hale getirme yollarını arayın. Toplamda 5.000 TL ödenemeyen kart borcu olan bir kişinin bankaya ödeyeceği faiz, basit bir hesaplamayla ayda 140 TL, yılda ise 1.700 TL civarında. Ancak bu kişi 5.000 TL’lik kart borcunu 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi alarak kapatırsa, bankaya ödeyeceği faiz masrafıyla birlikte 550 TL civarında. Yani bu küçük girişim size yılda 1.150 TL tasarruf imkanı sunuyor.


TASARRUF TAKTİĞİ 6

Elektrik idaresinden önce kendinize ödeme yapın!

Aylık gelirinizin küçük de olsa bir kısmını mutlaka birikime yönlendirin. Kendiniz ya da aileniz için yapacağınız bu ödemeyi, elektrik ya da su faturası gibi sabit gideriniz olarak değerlendirin ve atlamayın. Her ay 100 TL birikim hesabınıza para yatırın, bir yılda 1.200 TL paranız biriksin.


TASARRUF TAKTİĞİ 7

Kazanmak için bilgi şart!

Sağdan soldan, kampanyalardan ya da kulaktan dolma bilgilerle değil, kendi araştırmanızı yaparak bilgi edinin ve her zaman karşılaştırın. Kredilerde faiz oranları tarihi düşük seviyelerde ama bu sizi yanıltmasın. Bankalar arası rekabet tam gaz devam ediyor. Ödenecek faiz ve masraflar bir arada düşünüldüğünde ciddi farklar var. Örneğin, Enuygun.com üzerinde 5.000 TL ve 24 ay vadeli bir kredide en uygun seçeneği değerlendirebilen tüketici, tek bir kredide 600 TL’ye kadar tasarruf edebiliyor.

TASARRUF TAKTİĞİ 8

Damlaya damlaya göl olur!

Aylık faturalarınızdaki küçük bir kesinti, sizin için büyük bir tasarrufa dönüşebilir. Elektrik, su, cep telefonu, sabit telefon, doğalgaz ve internet… Nereden bakarsanız bakın, bir ailenin her ay ödemek zorunda olduğu en az 6 tane sabit faturası var. Her bir faturada 10 TL’lik tasarruf ayda 60TL, yılda ise 720 TL demek. Özellikle rekabetin yoğun yaşandığı telekomünikasyon sektörü tüketicilere çeşitli seçenekler sunuyor. Türkiye’de 65 milyon cep telefonu abonesine hizmet veren 3 büyük operatör, 30 milyon internet kullanıcısına servis sunan 7 büyük kuruluş var. Bir ailede en az 2 cep telefonu kullanıldığını düşünürsek, avantajlı tarifeyi seçerek ailece ayda ortalama 50 TL, yılda ise 600 TL tasarruf etme imkanı bulunuyor. Buna interneti de eklerseniz yılda 1.000 TL ve üzeri tasarruf etmek mümkün hale geliyor. Ya siz? En uygun tarifeleri seçtiğinizden emin misiniz?

TASARRUF TAKTİĞİ 9

Sizin olmayan parayı harcamayın!

Kredili mevduat hesabı (namı-diğer ek hesap ya da avans hesap), kredi kartı gibi erişimi kolay ama faizi oldukça yüksek bir borçlanma aracı. Hesabınıza ilave edilen ve genellikle ücretliler için bir maaş tutarında olan bu krediyi sadece çok gerekli durumlarda kullanmaya özen gösterin. İpin ucu kaçınca, maaşlı çalışanların bir kısmı için her ay kullanılan bir kredi haline dönüşebilen ve hatta zamanla kişiye kendi parası gibi gelen bu kredinin aylık faizi %5 civarında. Her ay 1.000 TL’lik kredili mevduat hesabı kullanımı ayda yaklaşık 50 TL faiz gideri demek. Aslında sizin olmayan bu parayı harcama alışkanlığını terk edin, yılda 600 TL tasarruf edin.


TASARRUF TAKTİĞİ 10

Nakitsiz olmaz!

Harcama ya da yatırım… Hangisini planlarsanız planlayın, beklenmedik giderler için her zaman bir miktar nakit elinizin altında olmalı. Yatırımları olan bir kişi olsanız da, nakit ya da anında nakde dönüşebilecek bir paranız yoksa, yatırımlarınızı vadesinden önce bozmanız ya da zararına elinizden çıkarmanız gerekebilir. Yatırımlarınız yoksa, bu kez de kredi kartından para çekmek gibi faiz gideri yüksek çözümler üretmek zorunda kalabilirsiniz. Planlamalarınızı buna göre yapın, ekstra gider ödemeyin.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar