İçindekiler

Tarife cep telefonu operatörlerinin daha çok müşterilerinin kullanım alışkanlıklarına göre belirledikleri fiyatlandırma sistemleridir.  Buna göre tarifeler, operatörler tarafından konuşma sürelerinizden, konuşma sıklığınıza, günlük toplam konuşma tutarınızdan aylık toplam konuşma tutarınıza kadar pek çok kriteri baz alarak oluşturulabilir.

 Ancak genel olarak tarifelerin belirlenmesinde bazı kriterler daha çok kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları; “şebeke içi görüşme”, “şebeke dışı görüşme”, “sabit telefonlarla görüşme” ve “sms gönderme” ücretleridir. Günümüzde tarifler artık sadece konuşma dakikalarını kapsamıyor. SMS ve data ücretlendirmelerini de kapsıyor. Özellikle akıllı telefonlardan sonra tarifelerin vazgeçilmezi data kullanımı. 1 GB, 2 GB gibi akıllı telefon kullananlar tarifelerine data hattı eklemek durumunda kalıyor.

En iyi tarife nasıl seçilir?

En iyi tarife için kullanım durumunuza bakmanız lazım. Örneğin telefonla çok konuşmayı seven biriyseniz konuşma dakikaları bol bir tarife seçmek mantıklı. Ancak mesajlaşan ya da bol miktarda sosyal medyayı kullanan biriyseniz de data kullanımı daha fazla olan bir tarife seçmeniz yararınıza olacaktır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar