Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, evlerimizi 3 boyutlu izleme imkanına sahip olabileceğimiz yeni projesini tanıttı. Buna göre e-devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) giriş yaparak konutların içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olunabilecek. Ankara'nın bir ilçesinde pilot olarak başlanan bu proje sayesinde satın aldığınız ya da alacağınız evin, binanın hangi katında hangi cephesinde olduğunu da rahatça görebileceksiniz. Böylece sık sık rastlanan ev karışmalarının da önüne geçilmiş olacak.

Bürüt alan da görülebilecek

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, mevcut sistemde iki boyutlu olan haritalarda özellikle yüksek binalarda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. 40-50 katlı binalarda yüzlerce bağımsız bölüm var üç boyutlu sistemle kişi kendi dairesinin içerisine kadar girip oradaki bürüt alanı da görebilecek.

Uçaklar çekim yapacak

Binaların havadan görüntüsü çekilirken uçaklar eğik çekim yapacak böylece binaların sadece çatıları değil, dış cephe görüntüleri de olacak. TAKBİS sistemiyle projedeki dairenin yeriyle tapudaki daire numarasını eşleştirebilecek. Tarlasının yerini bulabilecek ya da evinin bağımsız bölümünün odalarını ve her odanın metrekaresini görebilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.