Tapuda KDV ve harç tutarlarındaki indirim ve imar barışı uzatıldı


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 156 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Konut satışlarında KDV ile tapu harçlarında indirim uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı. Aynı zamanda İmar Affı başvuruları da yıl sonuna kadar yapılabilecek. Milyonları ilgilendiren İmar Affı’ndan yararlanmak isteyenler e-devletten başvuru yapabiliyor.

Tapu masraflarında indirim

Konutta kredi faiz oranları yükseldiği için sıkıntılı bir dönem yaşanıyor. Ancak bir yandan da hem firmalar her türlü ödeme kolaylığı sağlıyor, fiyat indirimleri yapıyor hem de konut alımlarındaki masraflarda azaldı. Örneğin konut KDV oranı %18’den %8’e düşürülmüştü. Bu indirimin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı. Yine tapu harçları da %4’ten %3’e çekilmişti. 1 Kasım itibariyle sona eren bu indirimlerin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıkladı. İnşaat firmalarının da indirim kampanyalarından yararlanmak isteyenler için iyi bir dönem.

İmar Barışı başvuruları da uzatıldı

Uzatılan bir başka uygulama da İmar Affı. Bildiğiniz üzere ister evinizin balkonunu içeri alın, isterseniz kat mülkiyeti ya da ittifakı tapunuz olmasın. Pek çok nedenden dolayı evinizde imar barışına girecek bir durum varsa bu olanağı kaçırmayın. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.