Tapu sahiplerinin işlemlerini tapu müdürlüklerine gitmeden de yürütebilecekleri web-tapu sistemi hayata geçti. E-devlet doğrulama sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz bu sistemde ev, arsa, dükkan vs. gibi taşınmazınıza ait bilgileri görüntüleyebileceksiniz. İsterseniz karşı tarafın örneğin evinizi satın almak isteyenlerin de görüntülemesine izin verebileceksiniz. Üstelik bu sistem üzerinden yapılan tüm işlemler için size SMS ile bilgilendirme mesajı gelecek.

İçindekiler

E-devlet üzerinden giriş olacak

İşlemlerinizi https://portal.tkgm.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle giriş yapabileceğiniz bu sistemde örneğin tapu bilgisi al kısmını tıkladığınızda taşınmazınızla ilgili bilgiler görüntülenebilecek. İsterseniz yetki veri işaretleyerek başkasına yetki verebilecek ya da başvur yap kısımı tıklayınca da Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden başvuru yapabileceksiniz. Normal sistemde tapu işlemi için o gün sabahtan Tapu Müdürlüğü’ne resmi olarak başvurmanız gerekir. Bazen de yoğunluktan dolayı numara alamıyorsunuz. Başka bir şehirden işlem için de geldiyseniz beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca işlemler için gerekli belgeleri de taratarak yine online olarak tapu müdürlüklerine gönderebilirsiniz.

Tüm işlemleri yapabileceksiniz

İsterseniz size SMS ile bildirilecek olan tapu harcı ve döner sermaye ücretini de internet bankacılığıyla ödeyerek, randevu alabilecekseniz. Bu durumda sadece randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’ne gelmeniz yeterli olacak. Ayrıca beyan tesis et seçeneğini tıklarsanız dolandırıcılık ya da sahteciliğe karşı da tapunuz üzerinden her hangi bir işlem yapılmaması için beyan verebileceksiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN