Tapu işlemlerinden alınan harç ücretinde indirime gidildi. Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre tapu işlemlerinden alınan binde 2 oranında harç tutarı, binde 1,5’a düşürüldü. Örneğin 300.000 TL tutarında bir ev için ödenmesi gereken tapu harcı 9.000 TL’ye düşmüş oldu.

İçindekiler

500.000 TL’lik evde 20 binden 15 bine düştü

Daha önce tapu harcı binde 2 ya da %0.20 oranında alınıyordu. Bu da 300.000 TL tutarında bir ev için 12.000 TL yapıyor. Tapu harcı özellikle yüksek tutarlara satılan ev alımlarında çok ciddi rakamlara ulaşıyor. Örneğin 500.000 TL tutarında bir ev için istenen tapu harcı 20.000 TL’den 15.000 TL’ye düşmüş oluyor. Tapu harç oranında yapılan indirim konut ve iş yerlerini kapsıyor ve 30 Eylül 2017’ye kadar süresi var. Harç bedelleri alıcı ve satıcı arasında ikiye bölünür.

 

İnşaatla ilgili damga vergisi de sıfırlandı

Damga vergisiyle ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre %0.94 olarak uygulanan kat karşılığı hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri ve yapı denetimi sözleşmelerinden alınan vergi de sıfırlandı. Bu arada tapu harcı yatırırken hele ki krediyle ev alıyorsanız en az kullandığınız kredi tutarı kadar tapu harcı yatırmanız önemli. Aksi halde ceza gelebilir. Ev satın alırken ceza yemeyin başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi rayiç bedel düşük görünse bile siz kullandığınız kredi tutarı kadar tapu harcı yatırmayı ihmal etmeyin. Çünkü Maliye geçmişe yönelik incelemeler de yapıp ceza kesebiliyor. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar