Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapıda!

betulsungurlu

Genel Sağlık Sigortası” uygulamasının ardından “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” da uygulamaya alınmak üzere taraflarca görüşülüyor. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın 2012 yılı içinde hayatımıza girmesi planlanıyor.

SGK istatiklerine göre Türkiye nüfüsunun yüzde 85’i (yaklasik 63 milyon kişi) sosyal güvenlik kapsamı altında sigortalı iken özel sağlık sigortası bulunan kişi sayısı sadece 2,5 milyon civarında. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın uygulamaya alınmasının ardından makul miktarda prim ödeyerek özel sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek kişi sayısının artması planlanıyor.

 “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası”, Türkiye için yeni ama dünyada yaygın olarak kullanılan ve kabul görmüş bir model! Uygulama sonucunda tüm tarafların kazançlı çıkabilmesi için sistemin kurgusunun çok detaylı hesap edilerek yapılması gerekiyor. SGK taşıyamadığı sağlık giderlerini azaltmak, özel sağlık kuruluşları ve sigorta şirketleri ise zarar etmemek istiyor. Vatandaş ise makul fiyata özel sağlık hizmetlerinden faydalanabilirse bu sisteme dahil olmayı seçececeğinden tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinin çok iyi hesaplanması gerekiyor.

SGK, özel sağlık kuruluşları ve sigorta şirketleri arasında tartışılan konularda taraflar anlaşır ve uygulama yürürlüğe girerse, özel sağlık hizmetlerinden çok daha geniş bir kitle faydalanmaya başlayacak. Türkiye’nin sağlık politikasını baştan sona değiştirecek bu uygulama ile vatandaşların özel sağlık kuruluşlarındaki giderleri, SGK, sigorta şirketleri ve sigortalı arasında paylaşılmış olacak.

Mevcut sistemde SGK’nın halihazırda birçok özel sağlık kuruluşu ile anlaşması bulunmasına rağmen, özel sağlık kuruluşunda muayene olmak isteyen birinin yaklaşık olarak  yüzde 30 ile yüzde 70 arasinda  fark ödemesi gerekiyor. Öte yandan büyük hastane zincirleri ile yapılan SGK anlaşmalarının oldukça sınırlı olduğu gözleniyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasının sadece özel hastanelerden faydalanma imkanının artmasına değil aynı zamanda devlet hastaneleri gibi kamuya bağlı sağlık kuruluşlarının da yükünü azaltması bekleniyor. Daha fazla bilgi için "Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, nasıl faydalanılır?"  yazımızı okuyabilirsiniz.

Genel olarak ülke genelindeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkısı olması amaçlanan bu konunun tüm taraflarca sadece mali olarak değil sosyal boyutuyla da ele alınmasını diliyoruz. Sigorta şirketlerinin sağlık poliçe sayısının artmasına önemli katkı sağlayacak bu yeni sigorta ürünün yeni bir rekabete sebep olacağını tahmin ettiğimizden www.enuygun.com olarak  konuyu takip ediyor ve ürünü fiyat karşılaştırmalı olarak sizlere sunmaya hazırlanıyoruz.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar