Takipteki kredilerde azalma dikkati çekti!

dincerkeskinpala

Yılsonu verilerinden yararlanılarak oluşturulan 5–10 yıl vadeli konut kredileri basit ortalamalarına göre; 2010’da % 0.90 olarak gerçekleşen konut kredisi aylık ortalama faiz oranı, 2011 yılında % 1.29 olarak gerçekleşti. Konut kredi oranlarındaki yaklaşık % 0.36’lık artışa karşın, kullanılan konut kredilerinin artması da, gayrimenkul sektörünün büyümesinin en önemli göstergeleri arasında dikkat çeken veri oldu.

Grafikten görüleceği üzere, 2004 yılından itibaren hızla yükseliş eğilimine giren konut kredileri, faizler yükselmesine rağmen 2011 yılında da artışını sürdürerek 75 milyar TL sınırına yaklaştı. 2011 yılının  yılın ilk iki ayında yıllık yüzde 28 büyüyen konut kredisi hacmi, 2012 Ocak ve Şubat ayları sonunda yıllık bazda yüzde 1,4 büyüdü. Bu da demek oluyor ki 2012 yılında konut kredilerinde artışın sınırlı olacağı ihtimali artıyor.

İçindekiler

Takipteki kredilerde de azalma yaşandı

2011 yılındaki kredi artışının bir nebze de olsa daha sağlıklı olduğu, takipteki krediler miktarındaki azalıştan anlaşılabiliyor. Grafikte görüldüğü gibi; 2009 yılında zirve yapan takipteki konut kredileri, 2011 yılında azalışını sürdürdü.

Üç büyük il dışında da konut kredilerinin payları arttı

Konut alanında 3 büyük il dışındaki şehirlerimizin payını arttırması, kullanılan konut kredilerinin dağılımına da yansıdı. Başta Istanbul olmak üzere 3 büyük ilde, son dört yılda bu alanda daralma görülürken, diğer illerin ise istikrarlı bir şekilde yükseldiği görüldü.

Özellikle Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya ve Tekirdağ illerinin konut kredileri içindeki payı arttı. Konut kredilerinin 3 büyük ilde yoğunlaşmayarak, diğer illere de dağılımı, gayrimenkul sektörünün bu alanda sağlıklı ve homojen bir büyüme içinde olduğunu gösterdi.

 

 

 


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN