Super Girl'den Supermom'a kadınlar!

mugekanbay
İçindekiler

Annelerimiz, anneannelerimiz ve onların büyükleri genel olarak yükselen jenerasyonda, kadınlar için eğitim, iyi bir evlilik, güzel bir aile kurmak yeterliydi ancak kadınlar ayaklanıyor. Dünya henüz büyükken ve hayatlarımız yalnızca bizimkiler ve bir kaç yakın daireyi daha içine alacak nitelikteyken dünya değişti, hayatlarımız birbirine geçmeye başladı ve kadınlar evlerinden çıkmaya, hem kariyer hem çocuk yapmaya başladılar.

Bugün bir çok anne için; kadın olmak, eş olmak, bir evin hanımı olmak ve profesyonel olmak ayrı ayrı roller. Cümleyi bu yapıda kurmamın sebebi elbette, anne olduktan sonra bir kadının kendini önce anne diye konumlandırması... Çalışsa da çalışmasa da meşgul bir hayat sürmesi.

Bu rollerin hepsini hakkıyla başarmak mümkün mü?

Elbette, super girl şarkılarıyla büyüyen nesiller için ufak tefek rahatsızlıklar olsa da altından kalkılabilir olmalı. Yine de, bunu gerçekten istemiş olabilir miyiz bir düşünelim! Evde ya da iş yerinde layıkıyla rollerini yerine getirmeye çalışan, çocukları-aileleri ve kariyerleri arasında bocalayan ve bu nedenle daha stresli ya da her yere yetişmeye çalışırken hiç bir yere yetişememe psikolojisi ile sınanan kadınlar, iş yerlerinden dışlanma ya da evde yeterince iyi anne-eş olamama korkusuyla da başediyorlar.

Çocuklarının sağlık, eğitim ve gelişim masrafları ile ilgili kaygıların üzerine kariyer hedeflerinin küçültülmesi gibi sorunlar eklendiğinde, maddi sıkıntıya düşmek gibi gerçek bir problemle karşı karşıya kalıp seçim yapmak durumunda kalabiliyorlar. Elbette bunlar bir çırpıda aklımıza gelen sorunlar ve herkes kendi reçeteleri ile bu sorunları gidermenin bir yöntemini buluyor. Yoksa bunca muhteşem anne nasıl olsun :)

Biraz yardımın zararı olmaz!

Çevrenizdekilerle durumu paylaşmaktan çekinmeyin! Sizi süper anne sanmalarının keyfini yaşayın ancak yardım istemeniz gerektiğinde arayacak en az 5 kişilik bir listeniz olsun!

Bebeğinizin, çocuğunuzun ihtiyaçları ve anne ihtiyaçları, sağlık, bakım masrafları ile ilgili bedava alabileceğiniz hizmetlerle ilgili bilgilenin. Bebek için hazırlıklı olmanın finansal yükünü taşımak için bu destek şart.

Ona zaman ayıramadığınız gündelik meşguliyetleri değil, onunla birlikte yapılabilecekler işleri gündeliğinize dahil etmeye bakın!

Ona bakın ve kendinizi motive edin! Yanlış gidenlere odaklanmak yerine, yolunda gidenleri görmeye çalışın!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar