Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınladı. Buna göre “Aile yapımıza uygun değil” gerekçesiyle stüdyo daire olarak belirtilen 1+0 daire yapımına izin verilmeyecek. Yeni düzenlemeye göre en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 8, muftak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olacak. Böylece bir daire toplamda 27 metrekareden daha küçük olamayacak.

Habertürk Gazetesi’nde yer alan habere göre yeni düzenleme stüdyo dairelerin yanı sıra pek çok yeni düzenleme de içeriyor. Buna göre eski yönetmelikte aynı madde olmasına rağmen oturma ve yatak odası büyüklükleri belli olmadığı için müteahhitler niş (girinti) yöntemi ile yönetmeliği deliyordu. Artık odaların büyüklüğü belli olduğu için müteahhit oturma odasına ek olarak 8 metrekarelik yatak odasını yapmak zorunda.

Parkların altına otapark

Yönetmeliğe göre yol ve kaldırımların otopark olarak kullanımını engellemek için park ve meydanların altı otoparka dönüştürülecek. Yeni yapılacak konutlarda, bina altında bulunan otoparklar da, her bina altından ayrı otopark çıkışını önlemek için yeraltından kamuya açık otoparklarla birleştirilecek.

Emsal yüzde 20'ye düştü

Yönetmelikte karma kullanım alanlarının sınırları da çizildi. “Karma kullanım projelerinde konut kullanımları, alandaki parsellerin toplam emsalinin yüzde 20’sini aşamaz” maddesi eklendi. Böylelikle yüzde 25 emsal hakkı yüzde 20’ye düşürüldü.

Brüt ve net metrekareye yeni düzenleme

Yeni yönetmelikte bürüt ve net metrekare farkı da yeniden düzenlendi. Buna göre duvarlar, kolon, merdiven boşluğu, balkon, çatı, teras gibi bölümler brüt alan olarak sayıldı. Galeri boşluğu ve havuz gibi ortak alanlarda bağımsız bölüme pay edildi.

Rezidanslar konut sayılacak

Yönetmelikte rezidanslar için de düzenleme yapıldı. Buna göre rezidanslar yüksek nitelikle konut sayılacak. Rezidanslar konut şartı için gereken sağlık hizmeti, kuru temizleme, güvenlik, temizlik, spor salonu gibi hizmetlerin bulunduğu yüksek nitelikli konutlar olarak sayılacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.