Sosyal güvencesi olmayan da acile para ödemeyecek

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sosyal güvencesi olmayan da acile para ödemeyecek Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni bir genelgeye göre herhangi bir sağlık güvencesi olmayan hasta da, kamu ya da özel hastane acil servislerine başvurması halinde bakılacak. Bakanlığı yayıladığı genelgeye göre acil durum şöyle tanımlanıyor:

“Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren haller ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığında veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır” Acil bir sağlık sorunu yaşarsanız SGK’nız olsun olmasın para ödemeden hastaneye başvurabileceksiniz.

Özel hastane para istersek dikkat!

Hemen hatırlatalım bazı özel hastaneler sosyal güvencesi olan hastalardan da acil durumlarda para istiyorlar. Bu duruma kesinlikle müdahale edin ve acil hastadan para alınamayacağının yasayla kesinleştiğini söyleyin. Benim de geçenlerde başıma geldi. Oğlumun eli yandığında özel hastanenin acil servisine gittim. Bir takım işlem yaptılar ve para istediler. Acile geldiğimi ve para vermeyeceğimi belirtince bir iki yere telefon açıp vazgeçtiler. Ancak bazı hastalar bu kararı bilmediği için para veriyor. Bu durumda ısrarcı olun.

İlk 24 saat para yok

İşte Sağlık Bakanlığı acil hasta tanımını genişletti ve sosyal güvencesi olmayanların da acilde bedava bakılacağına hükmetti. Hatta özel hastane sağlık güvencesi olmayan hastaya ilk müdahaleyi yaptıktan sonra 24 saat sonrası gereken işlemler ve fiyatları konusunda detaylı bilgi verecek isterse tedavisini yapacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar