Konut kredisi kullanırken dikkat etmek gereken incelikleri daha önce de incelemiştik; finansal ve özel kararlarınız ile seçtiğiniz evin alımı sırasında yaşayabileceklerinizi özetlemek istedik;

Tapu, bankaların kredi aşamasında önemsediği ve sorunsuz ilerlemek istediği bir konu. Satın almak istediğiniz evin tapusunu araştırmak ve üzerinize almak konusunda nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım;

Satın almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile birlikte konutun bağlı olduğu belediyenin emlak bölümünde şu kontrolleri yaptırmalısınız:

a. Emlak vergisi, çöp vergisi borcu olup olmadığı kontrol edilmeli.

b. Bu borçlar temizlendikten sonra, konuta ait satış beyan değeri ile ilgili belediyeden yazılı belge talep edilir. Bu belgeyi almanız, beyan değeri altında gerçekleşen bir alım işlemi yapmanıza engel teşkil edip dolayısıyla vergi borçlusu konumuna düşmenizi engelleyecektir.

Özellikle Konut Kredisi yada Mortgage kullanılarak almayı planladığınız evin, iskan raporunun ve tapusunun müstakil tapu olmasına dikkat edilmeli.

Konutun Tapu Sicil’den sahibinin kim olduğu araştırılmalıdır. Konutun tapu kaydı üzerinde aile konutu şerhi olmasa dahi, satan mal sahibi eğer evli ise muhakkak eşinin noterden onaylı muvafakatını almalısınız. Bu durum sonradan gelen itirazlar halinde, aile konutunun satışı ispatlandığında, sizin aleyhinize sonuçlanıp, satış iptaline varabiliyor.

Konut üzerinde ipotek var ise; bu durumu ipotek eden banka ve sizin kredi almayı planladığınız banka ile görüşerek çözebilirsiniz.

Yine konut kredisi alırken, normalde de zorunlu olan DASK'ı banka otomatik olarak yapacaktır. Bu konuyu atlamamak da önemli.

Satın alınacak konut içerisinde kiracı var ise, kira kontratı incelenmeli, tahliye taahhütnamesi ve kira kontrat tarihi kontrol edilmelidir.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN