Tarih öncesi çağlara dayanan bir ritüel, bağbozumu eğlenceleri. Günümüzde de bu eğlenceler festivallere dönüşerek devam ediyor. Üzüm yetiştirme konusunda zengin bir yelpazeye sahip olan ülkemizin dört bir yanında bağbozumu festivalleri düzenleniyor. Üstelik bu festivallere dışarıdan katılarak eğlenmek mümkün. Peki hangi festival, ne zaman yapılacak? Gelin bir göz atalım…

1. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali

Adanın en köklü festivallerinden olan Bağbozumu Festivali’nin bu sene 19.’su düzenleniyor. Festivali başlatmak için geniş üzüm bağlarına bağcılar, işçiler ve misafirlerin katılımıyla gidilerek ilk üzümler toplanıyor. Üretim tesisi gezileri, tadımlar ve konserler ile 3 gün boyunca sizi keyifli ve renkli bir festival bekliyor.

Bu sene 7-8-9 Eylül’de gerçekleşecek festivale gitmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

 

Sonbaharın en eski eğlencesi: bağbozumu festivalleri

 

2. Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği

Urla, göz kamaştıran Ege Denizi manzarasıyla olduğu kadar yemyeşil bağlarıyla da ünlü. İklimi sebebiyle diğer bağbozumlarından daha erken başlayan festival bu sene 31 Ağustos-1 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Özellikle yerli turistin çok sevdiği etkinlikte üzüm sıkımı, bağbozumu ve atölye çalışmalarıyla dolu dolu bir program sizi bekliyor.

Eğer hala biletinizi almadıysanız şuradan yardımcı olalım.

 

Sonbaharın en eski eğlencesi: bağbozumu festivalleri

 

3. Ürgüp Uluslararası Bağbozumu Festivali

Etkileyici doğal güzelliklere sahip Kapadokya’nın meşhur Üç Güzeller Mevkii’nde yapılması planlanan festivalin bu yıl 48.’ncisi düzenleniyor. 5 Eylül’de kortejle başlayan festivalde 2 gün boyunca misafirler gündüz bağbozumları ve tadımları yapıp akşamları da konserlerde eğlenecekler.

Gittiğinizde nerede kalacağınızı hiç dert etmeyin, çözüm burada saklı.

 

Sonbaharın en eski eğlencesi: bağbozumu festivalleri

 

4. Çal Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali

Denizli’nin Çal ilçesindeki özel üzüm bağlarında, bu sene 23.’sü düzenlenen festivale hem yerli halkın hem de yerli turistin ilgisi çok yoğun oluyor. 6-7-8 Eylül’de düzenlenecek festival programı kortej yürüyüşü ile başlayıp üzüm toplama ile devam edecek. Festivalde ilçenin en iyi üzüm yetiştiricileri bir yarışmayla seçilerek ödül alacak.

Keyifli bir deneyime dâhil olmak için ilk adımı buradan atabilirsiniz.

 

Sonbaharın en eski eğlencesi: bağbozumu festivalleri

 

5. Elazığ Bağbozumu Şenliği

Meşhur Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin yetiştiği, şarabın doğduğu topraklarda yapılan festival geleneklerine bağlılık taşıyor. Meydanda halk oyunları gösterileri yapılırken aynı zamanda yöreye özgü yiyeceklerin tadımı, tarihi geziler ve kültürel etkinliklerle dolu dolu bir şenlik vadediyor. Türkiye’nin en iri üzümlerinin üretildiği şenlik her sene Eylül sonuna doğru yapılıyor.

Ölmeden önce gidilmesi gereken etkinliklerden biri bu derseniz buraya tıklayarak gidiş-dönüş biletinizi alabilirsiniz.

 

Sonbaharın en eski eğlencesi: bağbozumu festivalleri

 

Setenay Gökdağ
313 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.