Sonbaharda vizesiz gezilebilecek 5 ülke

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

 

Sonbahar geldi artık yaz tatili havasından çıktık ancak hala tatile doymayanlar ya da yazın tatile çıkamayanlar olabilir. Bir de yurt dışına çıkmak isteyen ancak vizeyle uğraşmak istemeyenler de çok. Eğer siz de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında tatile çıkmak istiyor ancak vizesiz gidebileceğiniz bir yurt dışı gezisi arıyorsanız bu önerilerimize göz atmandan seyahat planlarınızı yapmayın.

Ukrayna

Vizesi gidebileceğiniz Ukrayna'da başkent Kiev, turistik şehirleri Lviv, Yelta ve Odessa gibi kentlerini vizesiz gezebilirsiniz. Hem de henüz havalar çok soğumadan. İstanbul'dan uçakla yaklaşık 2 saat uzaklıkta Ukrayna'nın başkenti Kiev, parkları, meydanları, geniş caddeleriyle dikkat çeken bir kent. Üstelik ucuz. Toplu ulaşım yeme içme konusunda ve de eğlenmek için çok büyük paralar harcamanıza gerek yok. Sadece biraz konaklama ücretleri yüksek gelebilir ya da otellerin konforu verdiğiniz paraya göre sizi tatmin etmeyebilir. Daha ayrıntılı bilgi için Kiev uçak bileti ve Kiev otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz. Ukrayna'nın Karadeniz kıyısı şehirleri Yalta ve Odessa ise tarihi geçmişiyle de dikkat çeken şehirler. Bu liman şehirleri Kiev'e göre daha turistik kentler. Bir de güzel kızlarıyla ünlü Liviv şehri bulunuyor. Ukrayna seyahatiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye Vizesiz ucuz tatil: Ukrayna yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Karadağ

Kotor ve Budva şehirleriyle Karadağ sizi büyülü bir yolculuğa davet ediyor. Neden büyülü çünkü dev yemyeşil dağların arasında muhteşem Adriyatik manzarası sizi bekliyor. Gerçekten de görülmeye değer. Üstelik sonbaharda hava hala soğumamışken. Kotor ve Budva'nın Ortaçağ'dan kalma dar sokaklarında yürüyüş yapmak, denizin muhteşem manzarasını seyre dalmak çok keyifli gelecektir. Kotor ve Budva'ya gitmek için uçakla Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya uçmanız gerekiyor. Podgorica uçak bileti sayfamıza göz atıp dilerseniz yine Kotor ve Budva otelleri sayfalarından da da otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

 

Sırbistan

Başkent Belgrad ucuz ve eğlenceli bir şehir olması sebebiyle Türkler tarafından son yıllarda çok tercih ediliyor. Zaten uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalmış kentte Osmanlı eserlerine de rastlamanız mümkün. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği Belgrad'ta Türk Kalesi, Parlamento Binası ve Posta Merkezi gibi yapılar dikkat çekici. Sırbistan'da ayrıca Novi Sad ve Niş kentleri de gezilebilir. Hatta dilerseniz komşu ülkeler Bosna Hersek ya da Makedonya'ya da yine vizesiz geçiş yapabilirsiniz. Belgrad uçak bileti sayfasından uçak bileti fiyatlarına göz atmaya ne dersiniz?

Lübnan

Lübnan, Akdeniz kıyısında yemekleriyle eğlence hayatıyla Türk turistleri mutlu eden bir ülke. Başkent Beyrut vizesiz oluşu nedeniyle Türkler tarafından tercih edilen yerlerin arasında geliyor. Gezecek tarihi yerler çok bunları başında Beyrut Ulusal Müzesi, Mohammed El Amin Camisi, Burj Hammud Katolik Kilisesi, Roma Hamamı, Güvercin Kayalıkları, Babylos gibi yerler geliyor. Ayrıca gece kulüpleriyle ünlü bölgesi Ashrafieh ve genelde Müslümanların yaşadığı Hamra bölgesi gibi yerler de gezilebilir. Hava güzelse denize girebilir isterseniz de Beyrut'un dağlarında kış turizmi yapabilirsiniz.

 

Katar

Sonbaharda rahatlıkla denize girebileceğiniz bir ülke Katar. Bu ülkede neredeyse kışın bile denize girilebiliyor. Katar petrol ve gaz yatakları nedeniyle oldukça zengin bir ülke. Çölde adeta modern bir ülke yaratılmış. Büyük ve görkemli alışveriş merkezleri var. Geniş güzel bir sahili. Üstelik kapıda kolayca vize alabiliyorsunuz. Yani bir nevi vizesiz sayılır önceden herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Başkent Doha'da 7 km'lik kıyı şeridiyle dikkat çeken Al Corniche, İslam Eserleri Müzesi, Citycenter ve insan eliyle yapılan suni bir ada olan İnci Adası yani The Pearl Qatar gezilebilir. Doha uçak bileti sayfasından bilet fiyatlarına göz atabilirsiniz. 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar