Sonbaharda tatile çıkmak için nedenler

cemdisbudak

Yıllık izninizi alırken ya da seyahat planlarınızı yaparken tarih olarak sonbaharı seçiyor olmanız çoğu kişi tarafından hayretle karşılanıyor değil mi? Çoğu insan tatil denilince sadece deniz tatili düşündüğünden dolayı, sonbaharda seyahatin ne kadar güzel olabileceğinin farkında değil. Peki sonbaharda tatili böylesine çekici kılan nedir?

İçindekiler

Otel ve uçak bileti fiyatları

“Otellerin yüksek sezonuymuş, yok efendim otellerde yer bulmak zormuş, otel odası fiyatlarından haberin var mı” gibi cümlelere son. Sonbaharda bayram veya özel günlere denk gelmediğiniz sürece otel odası bulmak çok daha kolay. Yazın özellikle Temmuz ayında 700 TL olan oda fiyatları 200 TL’ye kadar düşebiliyor. 200 TL olan yerlerde de yarı yarıya indirim görebilirsiniz.

Uçak biletleri için de benzer bir durum söz konusu. Sezonun yoğun olduğu günlerde eğer 3-4 ay önceden bilet almadıysanız genelde pahalı biletlerle karşılaşabilirsiniz. Sonbaharda ise ucuz uçak bileti bulma olasılığınız artıyor. Her zaman ucuz uçak bileti bulmak için size yaptığımız bu tavsiyeleri değerlendirin.

 

Sakinlik

Mevsimin genel havasından dolayı ruhen rahatlamanıza yardım etmesi garanti. Buna ek olarak yaz kalabalığının da sona ermiş olması, o sahillerin hınca hınç doluluktan uzaklaşması, yemek yenilecek restoranlarda yer bulmanın kolaylaşması da işin diğer güzel yanları. Eğer biraz daha rahatlamak istiyorsanız, spa ve termal hizmetleri olan otelleri de denemelisiniz. 

Güneş ve zararlı ışınlar azaldı

Havanın çok sıcak olduğu günler açık tenli olanlar, gölge aramak zorunda kalabiliyor. Güneşin ve zararlı ışınlarının sonbaharda etkisi kırıldığından dolayı da bir sonbahar tatili çekici olacaktır.  

Yalnızca sağlık açısından değil de olaya vakit olarak bakanlar için de sonbahar daha mantıklı. Yaz sıcağında özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmayıp günün yarısını feda edenler izin günlerinden giden bu zamanın değerini şüphesiz daha iyi biliyor.

Deniz keyfi

Türkiye’de denize girmek güney kıyılarımız dışında zorlaşsa da Kıbrıs gibi denizin hala sıcak olduğu ve turist sayısının azaldığı çok güzel alternatifler var. Düşünsenize Kıbrıs’tasınız ve plajlarda kulakları sağır eden müzikler yok, okullar açıldığından dolayı herkes evine dönmüş ve tüm plaj sizin gibi sonbaharın tadını yaşayanlara ait. Harika olurdu.

Sonbaharın renkleri

Doğanın kahverengi, turuncu ve sarı gibi farklı renklere bürünerek bir renk cümbüşü sunduğu bu zamanlar, doğa gezisi yapmak isteyenler için ideal. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

 

"Sonbaharda Avrupa'da Gidilebilecek Ucuz Yerler Neresi?" diye düşünüyorsanız, tıklayın.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar