Son dakika tatilini ucuza getirmenin yolları

muratekinay

Hepimiz biliyoruz ki daha ucuza seyahat etmek, uygun fiyatlı uçak bileti bulmak ve otel rezervasyonu yapmak için günler, haftalar hatta belki de aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak veya satın almak gerekiyor. Peki, ya artık bunun için çok geçse? Eğer tatile çıkmaya son dakikada karar verdiyseniz yine de bu adımları izleyerek fazla para harcamadan seyahatinizi tamamlayabilir ve bütçenizi sarsmadan tatil yapabilirsiniz.

İçindekiler

Son dakika fırsatlarını değerlendirin

Aylar öncesinden satışa çıkan uçak biletleri genellikle gitgide pahalansa da gideceğiniz rota için son dakikada bile uygun fiyatlı uçuş seçenekleri olabilir. Bu fırsatları yakalamak için yolculuğa çıkmaya karar verdiğiniz an elinize cep telefonunuzu veya bilgisayarınızı alın ve fiyatları karşılaştırmaya başlayın. Bu arada hem zaman kazanmak hem de farklı sitelere bakarken daha uygun fiyatlı bir fırsatı kaçırmamak için en uygun uçuşları Enuvgun.com'dan veya mobil uygulamamızdan karşılaştırmayı unutmayın. Sadece uçak bileti alırken değil, otel rezervasyonunuzu yaparken veya araç kiralarken de avantajlı son dakika fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Enter tuşu

Uçak Bileti

Daha küçük otellere bakın

Büyük oteller ve tatil köyleri daha küçük otel ve pansiyonlara kıyasla misafirlerine daha fazla olanak sunuyor olabilir. Ancak bu yerler genellikle aylar öncesinden yapılan rezervasyonlarla dolmuş olacak ve tatile çıkmaya son dakikada karar verenler için oldukça yüksek fiyatlar verecektir. Bu nedenle daha büyük otel ve konaklama tesisleri yerine uygun fiyatlı pansiyonları araştırabilirsiniz. Otel ararken fiyata göre filtreleme yaparak da kalacağınız tarihler için en ucuz otel alternatiflerini listeleyebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Konaklama için bir diğer seçenekse arkadaşlarınızın veya yakınlarınızın evleri ve yazlıkları olabilir. Bu sayede tatil yaparken sevdiklerinizle de zaman geçirebilirsiniz.

otel

Fiyatları izlemeye devam edin

Oteliniz için belirli bir fiyat üzerinden rezervasyon yaptırdıysanız dahi son dakikaya kadar fiyatları takip etmeye devam edin. Kalacağınız otelin fiyatı sonradan düşerse otelle görüşerek daha düşük fiyattan tekrar rezervasyon yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bu da size son dakika oluşabilecek herhangi bir fırsatı yakalama şansı verecektir.

Fiyat

Rezervasyonunuzu kalacağınız gün yapın

Özellikle internet üzerinden yapılan rezervasyonlarda oteliniz için ilk kalacağınız gün yer ayırtarak da ekonomi yapabilirsiniz. Online rezervasyon yapılan bu sitelerde aynı gün yapılacak konaklamalar için özel fırsatlar ve avantajlı fiyatlar sunulabilir, kaçırmayın.

rezervasyon

Telefonla görüşün

Uçak bileti için pek geçerli olmasa da yine otel rezervasyonlarında kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de otelle telefonda direkt görüşme. Otelinize rezervasyon yaptırmadan önce telefonla arayarak herhangi bir indirim veya güncel fırsat olup olmadığını sorabilirsiniz. Böylece özellikle uzun dönemli konaklamalarda önemli oranda indirimden yararlanabilirsiniz.

Rezervasyon otel

Araç kiralayın

Seyahat edeceğiniz şehre son dakikada uygun fiyatlı uçuş bulamadıysanız yakınlarda bulunan başka bir havalimanına uçabilir ve buradan araç kiralayarak yolunuza otomobille devam edebilirsiniz. Üstelik bu sayede daha fazla yer de görebilir ve iki şehir arasında yolculuk yaparken hiç tahmin etmediğiniz güzellikleri keşfedebilirsiniz. Pazarlık yapın Eğer otelinizle telefonda görüşme fırsatı bulduysanız bir miktar indirim için pazarlık da yapabilirsiniz. Üstelik otelin dışında alışveriş yaparken ve hediyelik eşya alırken yapacağınız pazarlıklarla önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Araç kiralama

Aktarma yapın

Son dakikada gitmeye karar verdiğiniz şehir için uygun fiyata uçuş bulamadıysanız yakınlarda bulunan farklı bir kent için de fiyatları araştırın. Uygun fiyatlı bir uçuş bulursanız da buraya kadar uçakla gelerek gideceğiniz şehre otobüs veya tren gibi farklı araçlarla devam edebilirsiniz. Bu da size önemli ölçüde tasarruf olarak geri dönecektir. Özellikle Avrupa'ya seyahat ediyorsanız birçok şehre doğrudan trenlerle aktarma yapabileceğinizi unutmayın. Trenle farklı şehirlere aktarma yaparken nefes kesen manzaralarla da karşılaşabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Aktarmalı Uçuş

Yeni açılan otelleri araştırın

Otelinizi seçerken ekonomi yapmak için yeni açılan otellerden birini de tercih edebilirsiniz. Yeni açılan otellerin tesisleri daha rahat ve konforlu olurken fiyatları da açılışa özel kampanyalar sayesinde çok daha uygun ve avantajı gelecektir. Yeni otellerin sunduklar fırsatlarla rezervasyonunuzu son dakikada yaptırsanız da uygun fiyatlarla konaklayabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Ashford Castle Hotel İrlanda


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar