Krediler, konut alırken ya da borç kapatırken tüketicinin imdadına yetişiyor. 2012 Eylül ve 2013 Eylül arasındaki son bir yıl içerisinde bankalardan tüketici kredisikullanan kişi sayısı 11 milyonu geçti. Bu dönemde bankaların kullandırdığı kredi miktarı ise 176 milyar TL’ye ulaştı.

Daha önce alındığı halde ödemeleri devam eden krediler de eklenince, 2013 Eylül ayı itibariyle bankalara kredi taksiti ödeyen kişi sayısı 14 milyonu geçti. Bu kişilerin bankalara olan toplam borcu ise 221 milyar TL’ye ulaştı.

En çok ihtiyaç kredisi kullanılıyor

Alınan ihtiyaç kredilerinin büyük bir çoğunluğu taksitlerin sona ermesiyle kapanırken yerine sürekli yenileri açılıyor. Bankalar son bir yıl içerisinde ihtiyaç sahiplerine her ay ortalama 9,5 milyar TL ihtiyaç kredisi tahsis etti. Aylık ortalama olarak her ay 850 bin kişi ise bankalardan ihtiyaç kredisi kullandı. Eylül 2013 itibariyle bankalarda biriken ihtiyaç kredisi borçları 116 milyar TL’ye ulaşırken bu rakam ile ihtiyaç kredileri, tüketici kredileri arasında başı çekmeye devam ediyor.

BDDK’nın vade sınırlaması getirmeye hazırlandığı ihtiyaç kredilerinde uygulama yürürlüğe girerse, bundan sonraki dönemde bu tip kredilerde 36 aydan uzun vade bulmak mümkün olmayacak.

Bir yılda 600 bin kişi kredi ile ev aldı

Konut kredileri, ilk kez ev alacaklar kadar yatırım amaçlı ev almayı düşünenlerin de ilgi odağı oluyor. Eylül 2012 ve Eylül 2013 dönemi arasındaki son bir yılda 614 bin kişi konut kredisiyle ev sahibi oldu. Bankaların bu kişileri kullandırdığı konut kredisi miktarı ise 50 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti.

1,6 milyon kişi konut kredisi taksiti ödüyor

İhtiyaç kredilerinin ardından en çok talep gören kredi türü olan konut kredileri için bankaya hala taksit ödeyen kişi sayısı Eylül 2013 itibariyle 1 milyon 640 bine ulaştı. Bankalarda biriken konut kredisi miktarı ise 97,5 milyarı geçmiş bulunuyor.

2013’te taşıt kredilerine de ilgi arttı

Taşıt kredileri hem talep itibariyle hem de diğer krediler yanındaki büyüklüğü ile en son sırada yer alıyor. Buna rağmen bir önceki yıl aylık ortalama olarak 15 bin kişiye taşıt kredisi tahsis eden bankalar, 2012 Eylül-2013 Eylül arasındaki dönemde her ay ortalama 20 bin kişiye taşıt kredisi kullandırdı. Bir önceki yıla göre daha hareketli bir yıl geçiren taşıt kredileri bakiyesi sektörde 8 milyar TL’ye yaklaştı. BDDK vade sınırlaması uygulaması taşıt kredilerini de ilgilendiriyor. Eğer yürürlüğe alınırsa taşıt kredisinde maksimum vade 48 ay olacak. Ayrıca konut kredilerin de olduğu gibi taşıt kredilerinde de araç sahibi, araç bedelinin yüzde 25’ini peşin ödemek zorunda kalacak.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.