İçindekiler

Ulaştırma Bakanlığı SMS ücretlerinde yüzde 20 oranında indirim olacağının müjdesini verdi. Daha önce de Enuygun.com satırlarından açıklamıştık. Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK tarafından 1 Temmuz 2013’ten itibaren SMS arabağlantı ücretlerinde indirim yapılmıştı. Şimdi bu indirimin 1 Ocak 2014’ten itibaren vatandaşların SMS ücretlerine %20 indirim olarak yansıyacağı açıklandı.

Yüzde 20 oranında indirim olacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım SMS indirimiyle ilgili yaptığı açıklamalarda yurt içinde 41,54 kuruş olarak uygulanan SMS ücretinin 33,25 kuruşa düşeceğini belirtti. GSM firmaları özellikle fazla SMS kullananlara yönelik avantajlı paketler de sunmuyor değil. Örneğin ayda 3-4 tane SMS atan biriyim. Kullandığım operatör firmasından bana ayda 1 TL daha verin 100 SMS kullanın şeklinde mesajlar geliyor. Bu da açıkçası bana biraz mantıksız geliyordu. Ya da 3-4 SMS atan kişi ile 100 SMS atan kişinin aynı parayı ödemesi pek mantıklı değil.

Avrupa’nın en çok SMS atan milletiyiz

BTK’nın GSM firmalarına yönelik vatandaşı memnun eden kararlarını sevinerek izliyoruz. Ancak ülkemizde diğer kurumların da vatandaşların haklarının korunmasına yönelik daha yapıcı kararlar almasını da beklediğimizi hatırlatalım. Bu arada cep telefonuyla çok konuşmaya seven bir milletiz ancak kısa mesaj servisi konusunda da Avrupa’nın en çok SMS kullanan milleti olduğumuzu da hatırlatayım.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar