İçindekiler

Akıllı telefonlardaki ücretsiz SMS uygulamaları nedeniyle telefon firmaları SMS gelirlerinde ciddi bir kayıp yaşamaya başladı.

Özellikle konuşmaktan çok SMS atmayı tercih eden gençler nedeniyle telefon operatörleri, "SMS sayısı çok, konuşma dakikası az" paketler bile pazarladılar. Teknolojideki gelişmeleri araştıran Ovum şirketinin raporuna göre, akıllı telefonlardaki ücretsiz SMS uygulamalarının tercih edilmesi nedeniyle cep telefonu firmalarının dünya genelinde SMS gelirlerinin yıl sonunda geçen seneye göre 23 milyar dolar azalması bekleniyor.

Gençlerin, konuşmaktan bile daha çok tercih ettiği SMS'ler artık akıllı telefonlardaki ücretsiz uygulamalarla yapılabilince, telefon firmalarında ciddi bir gelir kaybına yol açtı.

Whats-App çok popüler

Ovum şirketine göre akıllı telefonlarla kullanılabilen WhatsApp gibi uygulamalar giderek popülerleşiyor. Zaten etrafımda özellikle 16-26 yaş arası gençlerin ellerinde sürekli akıllı telefon olarak tabir edilen gelişmiş cep telefonları görüyorum. Bu telefonlarla konuşmaktan çok, sürekli yazışıyorlar. Yeni jenerasyon cep telefonunu konuşmaktan çok, anlık durumlarını bildiren, sosyal medyaya girebildikleri ve arkadaşlarıyla yazışarak sürekli iletişim halinde oldukları bir araç olarak görüyor.

Ovum'un raporuna göre 2009 yılında telekom şirketlerinin konuşma dışı kazançları toplam kazançlarının yüzde 57'sini oluştururken bu rakam 2012'de yüzde 47'ye düştü. Rakamın daha da düşmesi bekleniyor. 2016  yılında telefon firmalarının gelir kaybının 54 milyar dolara çıkması bekleniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar