Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden, askerlik para cezası ve trafik harçları gibi 378 farklı başlıktaki vergi borçlarını 1189’a mesaj atarak öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geliştirdiği sistemle tüm operatörlerden 1189’da kısa SMS atarak vergi borçlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit.

İçindekiler

Nasıl SMS atılır

Cep telefonunuzun SMS bölümüne BORC boşluk TC Kimlik Numarası boşluk anne kızlık soyadının ilk 2 harfini yazıp 1189’a mesaj at.

İnternetten de sorgulayabilirsiniz

Yukarıda saydığımız sıralamaya göre bilgilerinizi girip mesaj atınca vergi borçlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ya da dilerseniz internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın gib.gov.tr adresindeki şu sayfaya tıklayarak borç sorgulaması yapabiliriz. Sınır kapılarında ya da bir şey alıp satarken bu tip borçlarla karşılaşmamak adına zaman zaman böyle sorgulamalar yapmanızı tavsiye ederiz.

Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, "1 dakika bile sürmeyecek bu işlem sayesinde vergi borçlarınız hakkında hemen bilgi sahibi olmak büyük avantaj. İsteyenler yine borçlarını vergi dairelerine bile gitmeden internet üzerinden ödeyebilirler" şeklinde açıklama yaptı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1483 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar