Ev satın almayı planlıyorsunuz ya da kiralamak istiyorsunuz ancak bir apartman dairesi mi yoksa sitede mi oturmaya henüz karar veremediniz. Hepsinin kendine göre artı ve eksileri var, dilerseniz ben seçenekleri sizlerle paylaşayım ve siz buna göre karar verin?

Çocukluysanız site dairesi

Eğer çocukluysanız ya da çocuk yapmayı planlıyorsanız site dairesinde oturmak büyük bir avantaj. Çocuklarınızı tek başına parka bırakabilir, spor alanı ve havuzu olan sitelerde güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bekar ya da çocuklarınız büyükse site dairesi şart olmayabilir.

Güvenlik diye tutturanlar

Daha önce hırsızlık olayına maruz kalmışlar ya da yalnız yaşayanlar, sizin için de site dairesinde oturmak daha avantajlı olacaktır. Ancak her site çok güvenli olmayabilir. Bunun için ev almadan ya da kiralamadan önce site güvenliğini sorup soruşturun.

Şehir içinden vazgeçmeyenler

Şehir merkezinde oturmaya alışıksanız her şeyin alışverişin elinizin altında olmasına önem veriyorsanız o zaman site dairesi size çok avantajlı gelmeyebilir. Çünkü siteler genelde daha şehir dışı yerlere yapılıyor.

 

Ya aidatlar

Baştan söyleyeyim eğer sitede oturacaksanız en az 150 veya 200 TL’den başlayan aidatları göze almanız şart. Bu rakam sitenin koşullarına ya da büyüklüğüne göre değişiyor. Eğer az katlı az daireli ama metrekaresi büyük bir sitede oturacaksanız o zaman aidatlarınız daha yüksek olur. Daha büyük kalabalık fazla daireli sitelerde ise aidat mutlaka daha düşük olacaktır. Ancak eğer çocukluysanız aidatı çok önemsemeyin çünkü çocuklarınızı alışveriş merkezlerine oyun alanlarına götürüp para harcamak zorunda kalmayacaksınız. Sitede çocuklar oyun oynayacağı için size bu konuda baskı yapmayacaktır. Ancak emekliyseniz ve artık çalışmayıp artı çok fazla geliriniz yoksa aidat size zor gelebilir. Yine de arabanız için otopark parası kapıcı parası gibi masraflar ödeyen biriyseniz site dairesi yine cazip gelecektir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.