Sınıra yakın yerlerde özellikle Ege’de tatil yapıyorsanız dikkatli olun. Cep telefonunuz komşu ülkenin GSM operatörüne girebilir ve siz farkına bile varmadan yüklü faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Ege bölgesi tehlikeli!

Benim de başıma geldi. Özellikle Ayvalık, Bodrum, Datça gibi Ege kıyılarında cep telefonunuz zaman zaman Yunan şebekesine giriyor ve siz telefonla konuşurken kendi şebekeniz üzerinden değil de Yunan firmanın üzerinden konuşuyormuş gibi faturalandırılıyorsunuz. Konuyla ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) uyarı yaptı ve sınır bölgelerinde tatil yapanlardan manuel operatör seçmelerini istedi.

Roming anlaşması var

Şöyle ki benim de Ayvalık tatilimde başıma gelmişti. Türkiye ve Yunanistan’daki GSM firmalarının kendi aralarındaki roming anlaşması sayesinde cep telefonlarınızı SIM kart değiştirmeden kullanabiliyorsunuz. Bir anda Yunan firmasının sinyali güçlü gelince o şebekeye girmiş oluyorsunuz. Tabi o sürede telefonunuzla konuşursanız da yurtdışında konuşuyormuş gibi para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda tatil dönüşünde yüklü cep telefonu faturasıyla karşılaşmış olursunuz.

Manuel operatör seçin

Bu sorunu çözmenin kolayı var. Sınır bölgelerinde tatil yapıyorsanız telefon ayarlarında otomatik operatör seçimi özelliğini kaldırıp yerine hangi yerli operatöre abone iseniz o operatörü manuel olarak seçmeniz yeterli. Böylece yabancı operatörün sinyallerine girmek durumunda kalmazsınız. Bizden hatırlatması…

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.