Büyüleyici bir doğa harikası, insanlık tarihinin önemli izlerini barındıran topraklar ve her mevsimi ayrı Güzel Atlar ülkesi Kapadokya... Dünyanın popüler seyahat rotalarından biri olan Kapadokya aslında yanı başımızda. Çünkü böylesi bir doğa güzelliğini bulmak zor. Milyonlarca yılda rüzgarın ve yağmurun aşındırmasıyla oluşmuş peribacaları, buradaki mağara evlerde yaşamış ilk Hristiyanlar, farklı kültürlerle harmanlamış bu topraklar gerçekten de görülmeye değer. Kapadokya'nın her mevsimi güzel ama sonbaharı bir başka güzel. O zaman yeşil, sarı renklerin bir birine karıştığı çok güzel manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Kışın biraz soğuk gelebilir o halde havalar soğumadan bir hafta sonu ya da 29 Ekim tatilinde Kapadokya'ya gitmeye ne dersiniz?

Nerelere gidilir?

Gezimize ilk olarak Göreme Açık Hava Müzesi'nden başlayalım. Burası ilk hristiyanlar için de sığınak olmuş mağara evlerle ve mağara kiliseleriyle dolu bir yer. Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilisesi gibi bir sürü kilise gezilebilir. Sonra dilerseniz yolumuzu Ürgüp'e çevirelim. Buranın konakları meşhur, özellikle de bir dönemin popüler dizisi Asmalı Konak'ın çevrildiği konak hala ziyaretçi akınına uğruyor. Çevrede çok sayıda konak var. Konaklarda genellikle restoran ve kafe hizmeti bulunuyor. Öğle ya da akşam yemeklerinizi bu konaklarda yöresel tatlar yiyerek geçirebilirsiniz. Bir de Kapadokya'nın şarapları meşhur. Şarap satan dükkanlar var. Hatta şarap mahsenlerini de gezebilirsiniz. 

Şimdi Kapadokya zamanı

Ne alınır?

Avanos'ta güzel çömlek yapıp satan dükkanlar var. Halı kilim tarzı şeylere meraklıysanız burada seçenek çok. Bir de tabi yer altı şehirleri. Hatta restoran olarak kullanılan geceleri de Türk eğlencesi yapan yer altı eğlence yerleri var. Böyle bir şey de değişik bir deneyim olacaktır. Derinkuyu Yeraltı şehri en meşhur olanlarından. Burası adeta şehir gibi. Kilisesi, toplanma alanı, erzak odaları, uyama alanları, mezarlığı bile var. Ihlara Vadisi'ne de mutlaka uğrayın. Ama bunun için bayağı bir merdiven inip çıkmayı göze almanız gerekiyor.

Kapadokya'da dediğim gibi yöresel ürünler çömlek, şarap kilim halı gibi ya da takı gümüş vs hediyelik eşyalar alabileceğiniz yerler çok. Son yıllarda cave yani mağara oteller çok revaçta. Kapadokya otelleri sayfamızdan yörenin otellerini inceleyip dilerseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.

Şimdi Kapadokya zamanı

 

Balon turuna ne dersiniz?

Yeraltı şehirlerini gezdik, yine yollarda peri bacalarının harika görünümüne tanıklık ettik ya havadan görünümü. Kapadokya'a gitmişken balon turu yapmadan dönmek olmaz. Bunun için sabah çok erken saatte kalkmayı göze almanız gerekir. Balon turu yapan şirketler sizi sabah saat 06:00 gibi otelinizden alıyor. Balon turları biraz pahalı. Bunun için kişi başı 100 ya da 150 Euro'yu gözden çıkarmanız lazım. Ama o manzarayı gördükten sonra bu paraya değiyor. Müze kartınız varsa Kapadokya genelinde müze ve ören yerlerini gezebilirsiniz. Bu yüzden ziyaretinizden önce sıkıntı yaşamamak müze kartı alın. Hem bir yıl boyunca istediğiniz müzeyi gezebilirsiniz. 

Şimdi Kapadokya zamanı

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.