Faiz oranlarındaki indirim henüz ev fiyatlarını etkilemedi. Konut satın almak istiyorsanız, ev fiyatlarının artmadığı bu avantajlı dönemi kaçırma.

İçindekiler

Faiz inerken ev fiyatları yükseliyordu

Uzun yıllar faiz indirimi sonrasında ev fiyatlarının yükselmesine tanıklık ettik. Bu durum kısır döngü olarak devam etti. Konut kredisi faiz indiriminin ardından müteahhitler ev fiyatlarını yükseltiyordu, ardından ikinci el ev fiyatları da artıyordu. Son faiz indirimi sonrasında şimdilik ev fiyatlarında yükselme yok.

Konut fiyatları düştü

Son 1 yılda büyük şehirlerde özellikle de İstanbul’da ev fiyatlarında düşüş oldu. Yaklaşık olarak %20’yi bulan fiyat düşüşü var. Konut kredisi faiz oranlarında da %50’yi aşan indirimler oldu. Örneğin yaklaşık 1-2 yıl önce ev satın alan birine göre daha avantajlı konumdasın. Bu yüzden şu sıralar ev satın almayı düşünüyorsan bu fırsatı kaçırma.

Faiz düşüşünden indirim avantajı

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim sonrasında 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.500 TL’nin altına geriledi. Oysa ki birkaç ay önce 2.000 TL’nin üzerindeydi, hatta bir ara 2.600 TL’ye kadar bile yükselmişti. Faiz indiriminden aylık olarak ciddi bir kazancın var. Ev fiyatları da yükselmedi, hatta birçok semtte özellikle de ikinci el evlerde indirimler oldu. İlerleyen aylarda faiz oranları yeniden yükselebilir ya da ev fiyatları… Bu yüzden bu avantajlı dönemi kaçırma…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN