Şimdi Bozcaada'nın tam zamanı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bazı yerlere özel zamanlarda gitmekte fayda var. Bozcaada'da bağbozumu zamanı mutlaka kaçırılmaması gereken dönemlerden biri. Üzümü bol, şarabı bol, denizi ve güneşi harika Bozcaada'da bu sene 2-4 Eylül tarihlerinde yapılacak Bağbozumu Şenliklerini kaçırmayın. Adada sizleri ne bekliyor, neler yapabilir, nereleri gezebilirsiniz?

2-4 Eylül Bağbozumu Festivali

Bu yıl bağbozumu 2-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bağbozumu Festivali, adalı şarap üreticilerinin topladıkları üzümleri taraktörlerle davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na getirmesiyle başlıyor. 3 gün sürecek festivalde konserler, sergiler ve çeşitli turnuvalar düzenleniyor. Ada böylece yılın en hareketli günlerini yaşıyor. Hem böyle tarihsel bir şölene tanıklık etmek hem de yazın bu son sıcak günlerinde deniz ve güneş keyfi sürmek istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın. Yeme içme konusunda çeşit çok Bozcaada küçük bir ada olmasına rağmen yeme içme konusunda zengin seçeneklere sahip. Limandaki balık lokantaları ve adanın içindeki meyhanelerde Ege ve Rum mutfağına ait güzel seçenekler bulabilirsiniz.

Ayazma Koyu'nda gün batımı

Şenlikleri sürekli yerinde izlemek isterseniz adanın içindeki küçük pansiyonlarda kalabilirsiniz. Ancak biraz daha sakin bir yerde kalmak ve denize girmek için Çapraz Otel gibi, plajı olan otelleri tercih edebilirsiniz. Bozcaada'da butik otele dönüştürülen çiftlikler de var. Bozcaada otelleri sayfasından otel seçebilir, dilerseniz rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Buralarda da kalırsanız denize girmek için en iyi yer adanın arka tarafındaki Ayazma Koyu. Mermer Burnu'ndaki Akvaryum Koyu da meşhur. Adaya ulaşım feribotla sağlanıyor Bozcaada'ya Çanakkale Geyikli'den kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Feribottan inince sizi zaten adanın sağlam kalmayı başarmış kalesi karşılayacaktır. Kalenin manzarası çok güzel. Bozcaada Müzesini gezip bağ turlarına katılabilirsiniz. Günbatımı için de Ayazma Manastırı'nı tavsiye ederim.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar