Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), GSM firmalarının sattıkları cihazlara koydukları SIM Kilit uygulamasının kaldırılmasına karar verdi.

Bir operatör firmasından satın aldığınız telefonunuzu diğer operatöre geçirdiğinizde SIM karta şifre ve kilitler konuluyordu. GSM firmasından satın aldığınız cep telefonundaki SIM kart sadece o firmanın hizmetini kullandığınızda çalışıyordu. Diğer operatöre geçtiğinizde ise SIM kart kilit konuyordu. Gerçi bazı telefoncular bu şifreleri kırabiliyordu ancak vatandaş adına tercih sınırlandırıcı bu gelişmeye, BTK son verdi.

Eski uygulamalar da 3 ay içerisinde değiştirilecek

BTK, Elektronik Haberleşme Kanunu gereği mobil firmalar tarafından verilen cihazlardaki kilit yazılımlarının kaldırılmasına uzaktan iletişimle eski cihazlardaki kilitlerin de 3 ay içerisinde kaldırılmasına karar verdi. Konuyla ilgili ayrıntıları BTK resmi sitesinde bulabilirsiniz.

GSM firmalarına yardımcı olun talimatı

Ancak SIM kilit uygulamasının kaldırıldığını ve bu uygulamanın yer aldığı eski telefonlarınızın ise en kısa sürede kaldırılacağını hatırlatalım. BTK bu konuda GSM firmalarının müşterilerin yardımcı olması gerektiğini de vurguladı. Artık ülkemize cihaz getiren hiçbir firma veya GSP Operatörü Sim Kilit ile bir sınırlama getiremeyecek, cihazı alan her operatörde bunu rahatlıkla kullanabilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.