• Anasayfa
  • Bilgi
  • Sık seyahat etmenin kazandırdığı 7 harika özellik

Sık seyahat etmenin kazandırdığı 7 harika özellik

muratekinay

Seyahat etmek ve yeni yerler görmek sadece bilgi ve kültür seviyemizi arttırmakla kalmıyor aynı zamanda dünyaya bakış açımızı değiştirerek bizi bambaşka bir insan haline getiriyor. Daha sık seyahate çıktıkça kazanabileceğimiz özellikler neler dersiniz?

İçindekiler

1- Daha fazla özgüven

Özellikle daha önce hiç gitmediğiniz bir yere doğru yola çıkmak pek çok bilinmezliği de beraberinde getirir. Yeni bir coğrafya ve yeni bir kültürle tanışmaksa aynı zamanda yeni deneyimler kazanmanızı sağlar. Alışık olmadığınız bir yerde kısa bir süreliğine de olsa hayatta kalmak başka hiçbir şeyin yapamayacağı kadar özgüveninizi yükseltir. Mesela hiç planda yokken bavulları toplayıp bir anda Antalya’nın yolunu tutmaya karar verebilirsiniz. Özellikle şehre ilk seyahatiniz olacaksa, ne yapılır, nereler görülür gibi pek çok sorunun ise Antalya’da mutlaka yapılması gerekenler yazımızda bulabilirsiniz.

mutluluk

Uçak Bileti

2- Yön bulma yeteneği

Yıllardır yaşadığınız şehirde yönünüzü fazla zorlanmadan bulmanız son derece normal. Ancak her gün gittiğiniz yerlerin dışında bir rota izlediğinizde yön başta yönünüzü bulmakta biraz zorlanacak ancak daha sonra yavaş yavaş yeni yerlerde de hayatta kalmanın ipuçlarını keşfedeceksiniz. Örneğin Çin veya Japonya gibi bambaşka bir kültüre ve dile sahip olan yerlerde gideceğiniz yerleri başta bir kâğıda yazarak daha kolay bulabilirsiniz.

Yön bulma

3- Yeni maceralara açıklık

Yola çıkmak aynı zamanda içinde biraz da bilinmezliği barındıran bir şey. Bunu bir kez göze aldığınızda ise aslında her zaman bildiğiniz ve uyguladığınız şeylerden uzaklaşmanın günlük hayatın koşturması ve iş stresi gibi şeylerden uzaklaşmada ne kadar etkili olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Yeni bir macera için rotanızı ülkemizin cennet tatil beldelerinden Olimpos’a çevirmeyi düşünüyorsanız, bölgede tatil yapmaya ikna edecek nedenler burada!

Macera

4- Daha fazla mutluluk

Evet, sadece seyahat ederek daha fazla mutlu olabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar yeni bir ev, araba veya pahalı eşyalar yerine parasını yeni deneyimler kazanmak için harcayanların daha mutlu olduklarını ortaya koyuyor. Yani mutluluğun yolu biraz da yola çıkmaktan geçiyor.

mutluluk

5- Parayı daha akıllıca kullanabilmek 

Sık seyahat edenler ve özellikle yurt dışında bir yerlere gidenler için en önemli konulardan biri de sınırlı bir bütçeyi yönetebilmektir. Bu durum başlarda sadece tatilinizi sorunsuzca tamamlamak için yaptığınız bir şey olsa da zamanla bir alışkanlığa dönüşecek ve ekonomik kaynaklarınızı daha bilinçli bir şekilde idare edebilme yeteneğini kazanacaksınız. Bu arada, kısıtlı bütçelerle de unutulmaz bir tatil yapabileceğiniz ekonomik rotalara göz atmak isterseniz tıklayın.

para harca

6- Farklı yetenekler kazanma

Seyahat ettikçe dünyaya bakış açımız gibi kendimizi de sürekli değiştirip geliştirebiliriz. Bu da farklı coğrafyalarda hayatta kalabilmemiz için yeni yetenekler ve mesleki beceriler geliştirmemize yardımcı olur. Bu konuda “Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez” diyen Emile Zola’ya kulak verebiliriz.

yetenek kazan

7- Daha sağlıklı karar verebilme

Farkında olmasak da her gün işe hangi yolu kullanarak gideceğimizden marketten hangi makarnayı alacağımıza pek çok karar veriyoruz. Bu kararları daha doğru bir bakış açısı ile verebilmek adına da seyahat etmenin önemi tartışılmaz! Sürekli yaptığımız şeyler zamanla alışkanlık haline gelerek karar alma mekanizmamızı olumsuz etkileyebiliyor. Bu da seyahat edip yeni yerler gördüğümüzde daha sağlıklı düşünebildiğimiz ve doğru kararlar verebildiğimiz anlamına geliyor. 

sağlıklı


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN