Sık seyahat edenler için “yıllık seyahat sağlık sigortası”

betulsungurlu
İçindekiler

Seyahat sağlık sigortaları haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık, hatta 1 yıllık olarak düzenlenebiliyor. Eğer siz de sık seyahat ediyor ya da aynı yıl içerisinde arka arkaya seyahat planlıyorsanız poliçenizi 1 yıl süreli olarak düzenletebilir, her bir seyahatinizde yeniden sigorta satın almak yerine aynı poliçeyi kullanma imkânına kavuşabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası, yurtiçi ve yurtdışı tatillerinizde sağlığınızı güvence alırken yolculuğunuz sırasında oluşabilecek ani rahatsızlıklarda da size yardımcı olur. Poliçenize ayrıca isteğe bağlı olarak bagaj kaybolması gibi ilave teminatlar da eklenebilir. Hatta bazı sigortalar, seyahatiniz esnasında işinize yarayabilecek farklı asistans hizmetleri de sunarak yurtdışında hayatınızı kolaylaştırır.

 

İsterseniz yıllık yapabilirsiniz

Sağladığı güvenceler dışında yurtdışı seyahatlerde birçok konsolosluk, seyahat sağlık sigortasını vize ön şartı olarak zaten istiyor. Vize alabilmek için zorunlu olarak yaptırılması gereken bu sigorta seyahat süresine göre düzenlenebildiği gibi istenirse yıllık olarak da yapılabiliyor. Böylece yıl içi yapılacak tüm seyahatlerde yeniden sigorta yaptırılmasına gerek olmadan aynı poliçe kullanılabilir.

Ancak seyahat sağlık sigortaları en fazla kesintisiz 92 gün seyahatler için geçerli olduğu için 6 ay ya da 1 yıl süre ile seyahat sağlık sigortası yaptıran kişilerin bu kuralı dikkate alması gerekir. Ülke sınırlarına pasaportla giriş yapılmadan 92 gün aşan seyahatlerde sigortanız geçersiz olacaktır.

Pasaporta bakılır

Yurtdışı seyahatlerde, seyahat sağlık sigortasının geçerliliği ülke sınırlarından çıkıldığını pasaportla tespit edildiği an başlar ve ülke sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği an sona erer. Yurtiçi seyahatlerde ise sigorta teminatının başlangıç ve bitiş tarihleri poliçe üzerinde belirtilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar