Türkiye’de “sigorta” deyince “güvenmek” kelimesi de hemen peşinden geliveriyor. Kimisi tanıdık, eş, dost acentesine sigorta yaptırmayı, kimisi banka sigortacılığını, kimisi de en büyük şirkete güvenmeyi tercih ediyor. Sonuç olarak güvenmeden sigorta yaptıramıyoruz. Oysa sigorta yaptırırken sadece bir ürün satın alıyoruz ve her alışverişte olduğu gibi neyi satın aldığımızı bilmek; alışverişlerimizdeki beklentilerimizi şekillendirmek ve memnuniyetimizi belirlemek açısından oldukça önemli. Hatta güvenmekten çok daha önce düşünülmesi gereken bir konu!

Hal böyleyken, sigorta ürünlerinde çeşitli kurumların acenteliğini yapan bağımsız ve tarafsız bir karşılaştırma sitesi olarak sigorta yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak istedik:

 1. Sunulan teminatların kapsamını öğrenin!
  Sigorta danışmanınıza poliçenizde yer alan teminatların kapsamı ile ilgili sorular sorun. Fiyat karşılaştırması yaparken teminatları eşit poliçeleri karşılaştırdığınızdan emin olun.

 1. Poliçenizi okuyun
  Poliçeler iki taraf arasında yapılan bir sözleşme niteliği taşır ve hem sigortalıyı hem de sigorta şirketini bağlayıcı hükümler içerir. Satın almadan önce sizin ve sigorta şirketinizin yükümlülüklerini öğrenmeye çalışın.

 1. Poliçedeki özel şartlara dikkat edin
  Sigorta şirketleri -sigorta genel şartlarını ihlal etmese de- poliçelerinde özel şartlar öne sürebilir. Özel şartlar hakkında bilgi edinmeye çalışın ve size en uygun poliçe teklifini sunan şirketten yana tercih kullanın.

 1. Doğru beyanda bulunun
  Sigorta sözleşmeleri genel olarak sigortalının beyanına göre düzenlenir. Hasar anında sigortalının beyanında yanlışlık tespit edilirse, sigorta şirketinin cayma hakkı doğar. Bu sebeple sağlık durumunuz, aracınız ya da evinizle ilgili doğru beyanda bulunmaya özen gösterin.

 1. Poliçenizin ödemesini aksatmayın
  Poliçe oluşturulsa bile sigortalı ödeme yapmadığı sürece (tamamı ya da taksitle ödeme konusunda anlaşılmış ise peşinatı) sigorta şirketinin sorumluluğu başlamaz. Bu sebeple primlerinizi vaktinde ödemeye özen gösterin.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.