Sigorta sorunlarınızda hızlı çözümün yolu Tahkim Komisyonu!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 57 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Sigorta sorunlarınızda hızlı çözümün yolu Tahkim Komisyonu!

Ağustos 2009 itibariyle başvuru kabul etmeye başlayan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki sorunların çözülmesi için tüketicilere daha pratik bir süreç öneriyor. Mahkeme yoluyla sorunların giderilmesi en az iki yılı bulurken, Sigorta Tahkim Komisyonu’na gelen anlaşmazlıklar, konuya göre farklılık gösterebilse de 1-2 ay gibi kısa sürelerde çözüme kavuşturulabiliyor. Üstelik mahkemeye gitmeye değer bulmadığınız daha küçük meblağlar için de alternatif çözüm oluşturuyor.

Sigorta Tahkim Komisyonu, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde çalışıyor. Amaç, sigortalı ile sigorta şirketleri arasındaki sorunları uzman hakem heyetiyle tarafsız ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturup, sigorta sektöründe daha şeffaf  bir ortam oluşturmak. Hakem heyetinde eski yargı mensupları, hazine de çalışmış tecrübeli sigorta denetim uzmanları, sigorta hukuku konusunda mahkemelerde bilirkişilik yapmış kişiler bulunuyor.

Komisyona gelen başvuruların raportörler tarafından ön incelemesi, en geç 15 gün içinde tamamlanıyor. Ardından çözümüne ya da sigorta hakemlerine iletilmesine karar veriliyor. Hakemler incelemeyi tamamladığında ise kararı komisyona iletiyor. Komisyon ise, nihai kararı taraflara doğrudan aktarmıyor, gereğinin yapılması ve taraflara iletilmesi için mahkemeye iletiyor. Böylece sonuç mahkeme kararına dönüşüyor. Tutarı 40.000 TL’ye kadar olan kararlar kesin karar niteliğinde, üstü tutarlar için temyiz yolu açık. Daha önce ticaret mahkemelerinde görülen bu davalar, bilirkişi raporu isteme gibi nedenlerde uzarken, bu yöntem ile davanın uzama süreci engelleniyor.

Uyuşmazlık halinde ilk önce sigorta şirketinize başvurmanız gerekiyor. Sigorta şirketi size 15 gün içinde cevap vermemişse ya da önerilen çözüm sizi tatmin etmemişse www.sigortatahkim.org adresinden başvuru formunu doldurup beraberinde gerekli evrakları da hazırlayıp şahsen ya da postayla Tahkim Komisyonu’na müracat edebilirsiniz. Komisyona başvurmak ücretli! Uyuşmazlığa konu olan miktar 0-5000 TL arasında ise 30TL, 5.000-15.000 TL arasında ise 90 TL, 15.001 TL’nin üzerinde ise 225 TL ödemeniz gerekiyor.

Başvuru da bulunabilmek için bir de, uyuşmazlık ile ilgili daha önce bir mahkemeye ya da tüketici hakem heyetine müracat etmemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca sigorta şirketinin komisyona üye olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Sigorta şirketlerinin büyük çoğunluğu üye olsa da aralarında henüz olmayanlar da var. Üye değilse ya da hasarınız, sigorta şirketinin üye olma tarihinden sonra gerçekleşmişse komisyona müracat edilemiyor. Bu da artık poliçenizi satın alırken seçiminizi tahkim komisyonuna üye şirketlerden yapmanız gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.