Sigorta sektöründe rekor büyüme

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde en çok büyüyen sektörlerin başında sigorta sektörü yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre yaklaşık yüzde 28 büyüyen sigorta sektöründe Ocak-Mart ayını kapsayan 3 aylık dönemde 6,5 milyar TL prim üretildi.

Ekonomide işlerin yolunda gittiğini ortaya koyan bu yılın ilk 3 ay rakamlarına göre sigorta sektörü rekor bir büyümeye imza attı.Hürriyet gazetesinde yer alana bir haberde TÜİK’in verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 büyüyen sigorta sektöründe en büyük artış hayat sigortasında yaşandı. Sanırım bunda krediler için yaptırılan sigortalardan dolayı böyle bir artış oldu. Geçen yıl aynı dönemde 5.1 milyar prim üretilirken, bu yıl prim üretimi 5,6 milyara ulaştı.

Trafik sigortasında prim üretimi yüzde 50 arttı

Asıl dikkat çeken nokta da trafik sigortası primlerindeki rekor artış. Hiç şüphesiz bunda trafik sigortalarının zamlanmasının da etkisi var. Trafik sigortasına yüzde 50’ye varan zam yapıldı yazısında da belirttiğimiz gibi trafik sigortası primlerinde ciddi bir artış var. Trafik sigortasında geçen yılın ilk çeyreğinde sigorta şirketleri 754.9 milyon TL prim üretilirken, 2013’ün aynı döneminde toplam 1.1 milyar TL’lik üretimle yüzde 50’ye yakın prim artışı gerçekleştirdiler.

Kaskoda artış var

Kasko sigortasında ise geçen yıl 1 milyar TL prim üreten sigortacılar, bu yılın Ocak-Mart döneminde 1.2 milyar TL üretim yaparak, yüzde 20’ye yakın büyüdüler.

Tabi bu büyüme rakamları sigorta şirketlerinin karlılık oranlarına da yansıdı. Sigortacılar, geçen yılın ilk çeyreğinde toplam 128.7 milyon TL kar elde ederken, bu yılın aynı döneminde karlılığı yüzde 27’ye yakın artırarak, 162.6 milyon TL kar açıkladılar.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar