Başlığa bakıp lütfen yanlış bir şey düşünmeyin, sigarayı bırakanlara 10 bin TL hediye etmiyoruz. :) Sigarayı yeni bırakmış bir finansçı olarak geçenlerde bir hesap yaptım, ve sigarayı bırakarak elime nakit ne geçebileceğini hesapladım. Bunu da sizinle paylaşmak istedim.

Pahalı markalardan her gün bir paket tüketen bir tiryaki, günde 8 TL’den ayda 250 TL civarında sigara parası öder. Ortalama 5 ya da 5,50 TL’lik sigaralardan tüketenler de benzeri hesapla ayda en az 150 TL’yi sigaraya yatırırlar. Oysa sigarayı bırakmanız durumunda (sağlıkla ilgili öğüt vermeye hiç niyetim yok) aylık sigara harcamalarınıza ödeyeceğiniz parayla bankadan toplu para alıpkendinizi şımartabilirsiniz!

Ayda 257 TL’ye 10.000 TL

Örneğin sigarayı bırakıp bu parayla İş Bankası’ndan 60 ay vadeli ayda 257 TL ödemeli  10.000 TL ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Çekeceğiniz bu parayla ikinci el bir otomobil alabilir ya da mevcut otomobilinizde iyileşmeye gidebilirsiniz. Hem sağlığınız için faydalı bir karar alıp hem de yaşamınıza renk katacak bir otomobile sahip olursunuz.

Sigarayı bırak, dünyayı dolaş

Yelpazeyi daha da genişletebiliriz. 10.000 liraya otomobil, motorsiklet, ileride değerlenebileceğini düşündüğünüz yerden küçük bir arsa bile alabilirsiniz. Yaz geldi, 10.000 liraya bırakın küçük bir geziyi, kapsamlı bir Avrupa turu yapmanız bile mümkün! Özellikle gençler, sizler de kendinize yönelik yatırım yapıp yabancı dil veya meslek edinme kurslarına gidebilirsiniz. Tüm bunlar sizin sigarayı bırakma kararınıza bağlı.

Sigara içen ev hanımları dikkat! Sizler de sigaraya ödediğiniz parayı iyi hesaplayın. Sigarayı bırakıp ona ödediğiniz parayla evinizin mutfağını, banyosunu yenileyebilir ya da çocuğunuzun dersane parasını temin edebilirsiniz.

Kredi çekerseniz yeniden başlama ihtimaliniz azalır :)

Üstelik sigarayı bırakıp kredi çekmeniz durumunda sigaraya yeniden başlama ihtimalini de azaltırsınız. Çünkü bu durumda hem sigara hem kredi taksidi sizin bütçeniz zorlayacağından sigaraya yeniden başlama kararınızı iki kere değil belki de 3-4 kere düşünmek zorunda kalırsınız.

İyisi mi siz sağlığınız için çok elzem olan bu kararı bir an önce alın. Sigarayı bırakmak için Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz “Alo 170” hattına da başvurabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın sigara bırakma merkezleri için ilgili linke bakabilirsiniz...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.