Arabalar için alışık olduğumuz bir satış kelime öbeğidir. "Sigara içilmemiş, temiz". Burada arabanın içine sinen kokudan tutun da, olası yanık izlerine ya da ilk günkü gibi temiz bakılmış ön panel ve küllük bölmelerine iltifat edilir. Şimdi evler için de benzeri bir durum gelişiyor. Henüz kanunen desteklenen bir yanı olmasa da, alıcılar için, tıpkı bakımsız ya da yenilenecek noktaların listesi ve ana ödemeden düşülmesi gibi sigara içilmiş bir ev için de, sağlığı tehdit ettiği ve ne kadar havalandırılsa da evde hala solunabilir kaldığı gerekçesiyle, indirim talepleri ev sahiplerine ulaştırılıyor.

Henüz küçük bir zümre bu talebe sahip çıksa da, ilerleyen dönemde, sigarayı bırakma-bıraktırma kampanyaları hızla Avrupa ve Amerikanınkilere benzeyen Türkiye'de de böyle bir uygulamanın, kanunen kendine yer bulması mümkün. Örneğin Avrupa'daki uygulamalarda, kendi mülkünüzde sigara içmenizi engelleyen bir yasa olmamakla beraber, eğer evinizi paylaştığınız kişiler söz konusu ise, yalnızca kendi odalarında kapıları kapalı olarak sigara içmelerini öngören bir yasaları mevcut. Yine, ev satışlarında alıcıların %24'ü, daha önce sigara içisinin yaşadığı bir evi satın alırken, hatırı sayılır bir indirim bekliyorlar. Sigara karşıtlığının sonuçları olarak gördüğümüz fiyat artışları, alan yasaklamalarına bir yenisi daha eklenirse hiç şaşmamak gerek! Sigara bağımlıları için artık bırakmaya doğru geri saymanın tam zamanı. Hem bütçenizi, hem sağlık sigortası primlerinizi hem özgürlük alanlarınızı kısıtlamamak için!

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.