Sıfır otomobillerin elektronik ortamda tescil işlemlerini yapabilecekleri ASBİS sistemi, İstanbul’da uygulanmaya başladı. Buna göre sıfır otomobil alacaklar 1 saat gibi kısa bir sürede plaka ve ruhsat işlemlerini yapabilecek.

Eskiden 2 gün sürüyordu

Normal şartlarda 2 gün süren plaka ve ruhsat işlemleri elektronik ortamda 1 saat gibi kısa sürede yapılabilecek ve araç trafiğe çıkabilecek. Bayiden otomobil alanlar aracını aldıklarında bayideki görevliler bilgileri, Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) sitemine girerek alıcı adına tescil belgesi talebinde bulunacak.

İnternetten online yapılabilecek

Aracın vergilerinin ödendiği ve sigortasının yatırıldığına dair bilgiler de internet ortamında online olarak test edilebilecek. Herhangi bir sorun yoksa araç sahibine hemen geçici tescil belgesi verilecek. Asıl tescil ve trafik belgesi ise adresine postalanacak. Bu da araç sahiplerini çok kısa sürede belgesine kavuşmasını sağlayacak. Sistem ilk olarak Ankara'da uygulanmaya başlamıştı. Yakında ülke genelinde geçerli olacak.

Enuygun.com'dan ikinci el otomobile kredi

Sıfır değil de ikinci el otomobil almayı planlayanlar için taşıt kredisi sayfası hizmete girdi. Bu sayfada, bankaların ikinci el otomobillere uyguladığı fiyatları görebilir ve dilerseniz başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için hemen başvur butonunu tıklamanız yeterli.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.