İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunurken nelere önem vermek gerektiği konusunda sürekli düşünüyor ve belirtiyor olsak da bizi etkileyen ve öncelikli olan kriter elbette faiz oranları oluyor. Faiz oranları dışında vade süreleri ve dosya masraflarını da öğrenerek bir kredinin bize tam olarak maliyetini hesaplamak mümkün.

öne çıkan kredileri daha önce incelemiş ve aralarındaki en önemli farkın taksit oranlarımıza yansımaları olduğunun altını çizmiştik. Masrafsız kredilerde dosya masrafı alınmıyor ancak faiz oranı daha yüksek, talep ettiğiniz tutarın tamamını alıp bunu aylık ödemeler halinde yansıtılmasını tercih ediyorsanız, masrafsız krediler size göre.

İçindekiler

Sıfır faizli kredi nedir?

Bankaların sıfır faizli kredi ürünleri faiz oranlarından tedirgin olan banka müşterisinin başta ilgisini çekse de, kredi karşılaştırma yaptığımızda, açıkça görebiliyoruz ki, 5000 TL'lik sıfır faizli bir kredinin 12 ay sonundaki geri ödemesi, 5.600 TL civarında seyrediyor. Bu durumda, faiz oranı sıfır olsa dahi, krediye ait faiz dışı masraflar ile faiz oranı %1,10 ve 1,20'lerde seyreden bir ihtiyaç kredisi kadar olduğunu görüyoruz. Faizsiz kredide faiz dosya masrafı ile kompense ediliyor, böylece banka tarafında her kredinin  faiz ve masarafı neredeyse başa baş getiriliyor.

Nedir bu faiz dışı masraflar?

Kredi komisyonu, dosya masrafı, hayat sigortası primi gibi kalemleri alt alta topladığınızda talep ettiğiniz ana paradan kesiliyor ve toplam geri ödeme de aşağıda göreceğiniz rakamlara ulaşıyor. %1,25'in altında faizli krediler ile karşılaştırarak basit bir tablo ile yukarıdaki sözlerimizi ifade etmeye çalışalım; bu tabloda tüm kredileri doğru bir biçimde karşılaştırabilmek için, 5000 TL kredi tutarı ve 12 ay vade ile ödeme belirlenmiştir.  Yine hatırlatalım, faizsiz kredide tutarı ve vadeyi uzatmak mümkün değil 12 ay üzerine çıkılmıyor oysa standart ihtiyaç kredilerinde vade oratlaması 36 aya kadar uzayabiliyor ve 5.000 TL ile sınırlı değil. Faizsiz kredide maksimum kredi tutarı 5000 TL ile sınırlandırılmıştır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN