Sicilinize göre trafik sigortası

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik sigortası primlerinde ilinize göre değil, sizin trafik sicilinize göre prim ödeyeceğiniz model üzerinde çalışma başlattı. Buna göre aşırı hız cezası alan, ehliyetine el konulan, kural ihlali yapan sürücüler diğerlerine göre 3-4 kat fazla prim ödeyecek.

Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 35 maddelik taslak İçişleri Bakanlığı’na sunuldu. Bu yeni düzenlemede trafik sigortasında coğrafi bölge uygulaması kaldırılıp, yerine sürücünün daha önceki cezalarına göre prim alınması planlandı.

Geçmişteki trafik cezalarına bakılacak

ABD’de uygulanan riskli sürücü modeli uygulamasıyla sürücülerin geçmişteki cezalarına bakılacak. Ayrıca yeni yasaya göre aday sürücü uygulaması başlatılacak. Aday sürücüler bir yıl boyunca ceza almamaları durumunda asil sürücü statüsüne alınacak.

En pahalı poliçe İstanbul’da

Mevcut uygulamayla, 200 ile 500 lira arasında değişen zorunlu trafik sigortasında şehirlerin trafik durumu belirleyici oluyor. En pahalı poliçe İstanbul, Ankara ve İzmir'de kesiliyor. Trafik yoğunluğunun az olduğu şehirlerde ise rakamlar düşük kalıyor. Türkiye Sigorta Birliği'nin verilerine göre 2011 yılında 12 milyon 942 bin 474 adet trafik zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi, 122 bin 671 adet de karayolu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortası poliçesi düzenlendi. Zorunlu trafik sigortası yaptırılan araçlardan toplam 2 milyar 598 milyon 251 bin lira prim alındı. Ödenen hasar tazminatı ise 1 milyar 952 milyon 364 bin lira oldu. En hesaplı trafik sigortası yapmak için trafik sigortası sayfamızı tıklayarak teklif alabilir ya da trafik sigortasına iki kat fazla ödüyor olabilirsiniz başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar