Kredi borçlarını zamanında ödeyemeyenler için Sicil Affı geliyor. Altı ay içinde borçlarının tamamını ödeyenler ya da yapılandırma yapanlar, bu aftan yararlanabilecek. Kredi ve borç alacaklarını düzenleyen Torba Yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

İçindekiler

Borçlarını ödeyenler Kara Liste'den çıkacak

Buna göre borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'ne bildirilen kişilerin, borçlarını altı ay içinde tamamını ödemeleri ya da yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarındaki olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak. Anlayacağınız kara listeye girenler, borçlarını ödemeleri halinde bu listeden kurtulacak. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması Dair Kanun Tasarısı'na eklenen maddeye göre yapılandırma yapıp bunu zamanında ödeyemeyenler de borçlarını 2017 Mayıs ayına kadar ödeyebilecek. Bilindiği üzere bankaya olan borçlarını ödemeyenler 90 günün sonunda kara listeye giriyor ve en az 5 yıl kredi kullanamıyordu. Şimdi ise borcunu ödeyen kara listeden çıkacak ve kısa bir süre sonra hemen kredi kullanabilecek duruma gelecek.

KOBİ birleşimine vergi indirimi

Torba Yasa ile KOBİ'lerin krediye erişimi de artırılıyor KOBİ'lerin birleşmesi halinde üç dönem yüzde 75'e kadar Kurumlar Vergisi'nde indirim yapılıyor. Gemicilik sektörüyle ilgili düzenlemelere de gidildi.

 

Gemi ve yatlara vergi muafiyeti

Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilecek gemilere ve yatlara ilişkin alım satım ipotek tescil kredi ve navlun sözleşmeleri damga vergisi ve harçlardan muaf olacak.

30 yıllık emeklilere ek ikramiye

30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına rağmen 30 hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar