Özellikle tek başına yola çıkan ama uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmayanlar için seyahat sırasında yeni insanlarla tanışmak önemli. Eğer bu konuda çok iyi değilseniz, önerilerimizi inceleyin ve bir sonraki maceranızda yeni edineceğiniz arkadaşlıkların tadını çıkarın.

1- Rotanızla ilgili ipuçlarını öğrenin

Afrika’nın uçsuz bucaksız düzlükleri, Uzak Doğu’nun mistik şehirleri veya Avrupa’nın tarihi kasabaları… Her nereye gidiyor olursanız olun, önce rotanızı biraz araştırın. Böylece varış noktanıza ulaştığınızda insanlara nasıl davranmanız gerektiğini daha iyi bilebilir ve yani arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Örneğin Japonya’da fiziksel olarak fazla yakın olmak, sarılmak çok alışılmış durumlar değil. Farklı ülkelerde geçerli yazılı olmayan diğer kurallar için tıklayın!

2- Birkaç kelime ezberleyin

Farklı dil konuşulan bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde günaydın, iyi akşamlar veya afiyet olsun gibi selamlaşma kalıplarını öğrenirseniz, yerel halkla daha kolay iletişim kurabilir ve arkadaş olabilirsiniz. Seyahat sırasında işinizi kolaylaştıracak İngilizce kalıplardan bazıları ise yazımızda.

Seyahatte arkadaş edinmek için 5 öneri

3- Şarkı ve deyimleri araştırın

Gideceğiniz ülkede çok popüler olan bir şarkıyı veya sık kullanılan deyimleri öğrenip arkadaş ortamında söylediğinizde diğerleriyle çok daha çabuk kaynaşabilirsiniz. Bunun için Youtube gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.

Seyahatte arkadaş edinmek için 5 öneri

4- Yeteneklerinizi konuşturun

Çok iyi gitar mı çalıyorsunuz veya dans mı ediyorsunuz? Her fırsatta yeni olduğunuz ülkede bu yeteneklerinizi sergileyin. Böylece kısa sürede benzer konulara ilgisi olan arkadaşlar edinebilirsiniz.

Seyahatte arkadaş edinmek için 5 öneri

5- Hediye verin

Hediye alıp vermek de sıkı arkadaş bağları kurmanın harika yollarından biri. Yolda aldığınız küçük anahtarlıklardan veya kendi ülkenizde çekilmiş fotoğraflardan, lokum gibi ilginç yiyeceklerden vererek yurt dışındayken daha kolay arkadaş edinebilirsiniz.

Seyahatte arkadaş edinmek için 5 öneri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.