Seyahatlerde virüslere karşı nasıl önlem alabiliriz?


nihanbayram
Nihan Bayram
27 Mart 2020 | 734

Koronavirüs kavramı hayatlarımıza girdiği ilk günden beri hepimizin aklında “Seyahat etmeli miyim?”, “Seyahat edersem virüslerden nasıl korunurum?” gibi sorular dolaşıyor. Çok hızlı yayıldığı için herkesi korkutup birçok seyahat planının iptal edilmesine neden olan koronavirüs, aslında bu soruya dikkat çekmemiz için bir öncü niteliğinde. Çünkü sadece koronavirüs değil, birçok hastalık yolculuk esnasında ve gittiğimiz yerlerde bulunabileceğimiz kalabalık ortamlarda yayılabilir. Peki seyahat ederken virüslerden nasıl korunmamız gerekiyor?

Yolculuk esnasında ellerimizi temiz tutmalıyız

Yolculuk esnasında ellerimizi temiz tutmalıyız

Havalimanları, otogarlar ve tren garları her gün binlerce yolcuyu ağırlayan kalabalık noktalar. Birçok insanın bir araya geldiği bu alanlarda hastalıklar hızlı yayılabiliyor. Bizlerin de seyahatlerimizin başladığı bu noktalara gittiğimizde kişisel hijyenimize olabildiğince fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle ellerimizi su ve sabunla 20 saniye boyunca yıkayıp temiz tutmamız gerekiyor. Böyle ortamlarda bulunduğumuzda ellerimizi yıkamadan ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize kesinlikle dokunmamalıyız. Eğer su ve sabuna ulaşamayacağımız bir durumda isek de çantamızda bulunduracağımız el dezenfektanlarını kullanabiliriz. Bu el dezenfektanları uçak, otobüs ve tren yolculukları esnasında da ellerimizi dezenfekte etmemize yardımcı olur.

Dirseğimizin içine öksürmeli ve hapşırmalıyız

Dirseğimizin içine öksürmeli ve hapşırmalıyız

Yanımızda tek kullanımlık mendil taşımaya özen göstermemiz gerekiyor. Virüslerin bulaşmasına yol açabilen öksürme ve hapşırma gibi eylemlerde bu tek kullanımlık mendilleri kullanıp kendimiz ve çevremizdekileri korumalıyız. Bu mendilleri kullandıktan hemen sonra çöpe atmalıyız. Eğer yanımızda tek kullanımlık mendil bulunmuyorsa, elimize doğru değil dirseğimize doğru öksürmeliyiz ya da hapşırmalıyız. Böylece sıvı partiküllerinin havaya karışmasını engelleyebiliriz. Ayrıca dirseğimizin yüzümüze değme ihtimali her zaman düşük olduğu için kendimizi de korumuş oluruz.

Yolculuk yapacağımız alanı dezenfekte etmeliyiz

Yolculuk yapacağımız alanı dezenfekte etmeliyiz

Uçak ya da otobüse binerken yanımızda her ihtimal karşısında hazırlıklı olabilmek için ıslak mendil bulunduruyoruz. Anti bakteriyel özellikli ıslak mendilimizle koltuğumuza oturmadan önce temas edebileceğimiz kemerimizi, koltuk kollarını, koltuklarımızın önündeki masaları ve ekranları temizlemeliyiz. Tabii oturacağımız yeri temizledikten sonra ellerimizi de temiz bir ıslak mendille silmeliyiz. Yanımızda el dezenfektanımız bulunuyorsa bununla ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.

Cam kenarı koltukları tercih edebiliriz

Cam kenarı koltukları tercih edebiliriz

Uçak ya da otobüs yolculuklarında yanımızdaki diğer yolcularla yakın temas içerisinde olmak zorundayız. Ancak oturacağımız koltuğu seçebiliriz. Bu noktada en mantıklı seçim, cam kenarındaki koltuklar. Bu sayede koridorda yaşanan yolcu trafiğinden uzaklaşabiliriz. Sadece yanımızda oturan yolcuyla yakın temas içinde oluruz. Eğer bindiğimiz uçakta boş koltuklar varsa uçuş görevlilerinden yanımızın boş olacağı şekilde oturabileceğimiz bir yere geçmeyi de rica edebiliriz.

Tuvaletlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız

Tuvaletlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız

Havalimanları ve otogarlarda bulunan tuvaletleri her gün yüzlerce insan kullanıyor. Uçak ve otobüslerin içinde bulunan tuvaletler de hem küçük alanlar hem de çok sayıda insan yolculuk süresince kullanıyor. Her ne kadar sıklıkla temizlense de bu tuvaletler çok sağlıklı olmayabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tuvaletleri kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Eğer kullanmak zorunda kalırsak da ellerimizi yıkadıktan sonra musluğa ve kapı kollarına kâğıt havlu ile dokunmalıyız. Yanımızda el dezenfektanı taşıyorsak ellerimizi hemen dezenfekte etmeliyiz.

Maske kullanımına dikkat etmeliyiz

Maske kullanımına dikkat etmeliyiz

Sağlık Bakanlığı, sağlık problemi olmayan kişilerin maske kullanmasına gerek olmadığını söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü de maske kullanımına ekstra özen göstererek maske israfının önlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu nedenle eğer hasta değilsek ya da çevremizde hasta olan birisi yoksa maske kullanmamamız daha iyi olacaktır. Sadece kendini sağlıklı hissetmeyen bireyler maske kullandığında toplumsal anlamda işler daha kolay hale gelebilir.

Maske kullanmak zorundaysak maskemizi takmadan önce ellerimizi temizlemeliyiz. Maskemizi taktıktan sonra sadece çıkaracağımız zaman dokunmamız gerektiğini aklımızda bulundurmalıyız. Maskemizi çıkardıktan sonra asla tekrar kullanmamalıyız ve hemen çöpe atmalıyız. Sonrasında da ellerimizi su ve sabunla yıkamalıyız. Yıkayamıyorsak da dezenfekte etmeliyiz.

Gerekli aşıları yaptırmalıyız

Gerekli aşıları yaptırmalıyız

Seyahat etmeden önce aşı yaptırmamız gereken ülkelerden birine gidiyorsak bu aşıları mutlaka yaptırmalıyız. Sarıhumma, tifo, kolera gibi birçok hastalığın aşılarından hangilerini olmamız gerektiği; gideceğimiz ülkeye, yapacağımız yolculuğun zamanına, orada kalacağımız süreye ve hatta nerede kalacağımıza göre değişiklik gösterebilir. Gerekli aşılar hakkında bilgi almak ve aşıları doğru zamanda yaptırabilmek için Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Seyahat Sağlığı noktalarına gitmemiz gerekiyor. En doğru ve kapsamlı bilgileri bu merkezlerden alabiliriz. Ayrıca aşılarımızı yaptırmış olsak bile enfeksiyondan korunmak için önlem almaya devam etmemiz gerektiğini de unutmamalıyız. *

https://www.seyahatsagligi.gov.tr/site/asilar

Yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmalıyız

Sağlık Bakanlığı tarafından da önerildiği gibi son 14 gün içerisinde, özellikle koronavirüs salgınının görüldüğü ülkelerden geldiysek evde kendimizi karantinaya almamız gerekiyor. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler yaşamıyor olsak bile hastalığın kuluçka süresinde olabileceği bu 14 gün boyunca evimizde kalmalıyız. Ayrıca evimizde de aile bireylerimizden farklı bir odada olmamız ve misafir kabul etmememiz gerekiyor. Mümkün olduğu durumlarda farklı tuvalet ve banyo kullanımına da dikkat etmeliyiz.

nihanbayram
Nihan Bayram
398 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.