Pasaportunuzu unutabilir ya da süresi bitmiş olabilir, hatta hala var olduğunu sandığınız vizenizin süresi de bitmiş olabilir. Buna benzer beklenmedik durumlar, seyahatinizi keyifli olmaktan çıkartıp çileye dönüştürebilir. Öyleyse aksi durumlarla karşılaşmamak adına seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken 10 şeye dikkat etmeye ne dersiniz?

1-Seyahat belgelerinizi kontrol edin

Bavulumuzu hazırlarız, biletimizi satın alırız uçak bileti vs ancak bazen pasaportumuza bakmak aklımıza bile gelmez. Öyle ki pasaport süremiz bitmiş ya da bitmek üzere olabilir, vizenizin süresi de bitmiş olabilir. Daha önce vize istemeyen ülke, yeniden vize talep edebilir. Seyahatinizi daha başlamadan bitirebilecek belgelerinizi yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kontrol edin. Mümkünse de birkaç gün önce bu belgeleri minik bir çantayla birlikte bavulunuzun üzerine koyun. Bir küçük hatırlatma pasaportunuzun bitiş süresinden altı ay ve az bir süre kaldıysa yurtdışı çıkışlarında ya da vize işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz.

1-Seyahat belgelerinizi kontrol edin

2-Havaalanı bilgilerini kontrol et, gece 00:00 uçuşlarına dikkat!

Uçacağınız havaalanını gitmeden önce mutlaka kontrol edin. Bazı şehirlerde birden fazla hatta Londra gibi şehirlerde 5 tane havalimanı bile olabiliyor. Kalacağınız yere ters bir havalimanı işinizi zorlaştırabilir bütün planlarınız altüst olabilir. Örneğin İstanbul’da Avrupa yakasında Bakırköy taraflarında kalacaksanız Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçmanız işinizi zorlaştırabilir. Ayrıca biletinizi çok önceden almışsınızdır ve gideceğiniz havaalanını yanlış hatırlıyor da olabilirsiniz bu yüzden seyahate çıkmadan önce bilet bilgilerinizi, uçuş saati, havalimanı vs bir kere daha kontrol edin. Mümkünse online check-in yaptırın bu da size zaman kazandıracaktır. Ayrıca havaalanı ulaşım bilgilerini de araştırın. Enuygun.com uçak bileti şehir sayfalarında bu konuyla ilgili bilgilendirici yazılardan da yararlanabilirsiniz. Bu arada gece 00:00 uçuşlarına ise dikkat. Bu uçuşları insanlar genelde bir gün sonra zannedip uçağı kaçırabiliyor. Konuyla ilgili ayrıntıları saat 00:00 ve sonrası uçuşlara dikkat başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

2-Havaalanı bilgilerini kontrol et, gece 00:00 uçuşlarına dikkat!

3-Bavula etiket koymayı unutma

Bavul kaybı uçak seyahati yapanların çok sık olmasa da karşılaştığı bir durumdur. Bazen bavullar farklı kontuarlara konabiliyor ya da sizin çantanıza benzer çok çanta olunca bir kişi farkına varmadan sizin çantanızı alabilir. Bu yüzden çantanın size ait olduğunu belli eden bir etiket ve içerisine de olası kaybolma durumunda size ulaşabilecekleri iletişim bilgilerini yazmayı unutmayın. Bavulunuzun görülür yüzüne ad soyadı, telefon, adres ve e-mail bilgilerinizi yazan bir etiket koyun mutlaka. Bu etiketler zaten genelde bavulların içinde boş bir şekilde olur.

4-Aşı ve ilaçlar

Bazı ülkeler için aşı olmanız şart. Özellikle Afrika ve Arap ülkelerine giderken gerekiyor, bu yüzden bu aşıları gitmeden önce kontrol edin ayrıca seyahatlerinizde yanınızda mutlaka ağrı kesici aspirin vs ilaç alın. Rahatsızlığınız varsa ona göre mide ilacı vs götürmeyi unutmayın yurt içi bir seyahate bile çıksanız, bilmediğiniz bir yerde ilaç bulmak sizi zor duruma sokabilir.

5-Araba ve ev anahtarlarına kilitli poşet

Havaalanına ulaştınız arabanızı park edeceksiniz ya da vale parka vereceksiniz. Evinizin anahtarı, araba anahtarı park bilgileri vs hepsini küçük bir çanta ya da kilitli bir poşete koyup el çantanıza koyun. Döndüğünde her şeyi kolayca bulabilirsiniz.

6-Kalacağınız otelin adı adresi hatta şehir haritası yanınızda olsun

6-Kalacağınız otelin adı adresi hatta şehir haritası yanınızda olsun

Yabancı bir şehre gittiniz taksiye bindiniz taksi şoförü otelinizi bilmeyebilir. Gitmeden önce biraz araştırma yapıp, şehir haritasına bakıp en azından otelin yer aldığı bölgenin ismini öğrenebilirsiniz. Hatta gitmeden önce otele telefon açıp örneğin taksi ile havalimanı ne kadar tutuyor diye sorarsanız her otelden bu sorunuza hızlı bir yanıt alırsınız. Bazı ülkelerde fahiş taksi fiyatları karşınıza çıkabilir. Önceden dersinize çalışırsanız sorun yaşamazsınız.

7-Döviz bozdurmayı otel yetkililerine sorun

Ülkede geçen döviz cinslerini yanınızda bulundurursanız kolaylık sağlarsınız. Havaalanında döviz bozdurmak avantajlı olmayabilir, otel personelinden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Dönüşte de en azından havaalanında elinizdeki paraları bitirmeye çalışın bir daha ya da en azından yakın bir zamanda o ülkeye gitmeyi düşünmüyorsanız bozuk paraları harcayın ya da bahşiş olarak verin.

8-Telefon şarjı ve adaptörler

Seyahate çıkmadan önce kontrol etmeniz gereken en önemli şeylerin başında da telefon, bilgisayar vs. şarjı gelir. Çünkü ayakkabı ya da kıyafet unutmak çok büyük sorun oluşturmaz. Elinizdekiyle yetinir ya da oradan bir şeyler alabilirsiniz. Ancak her yerde kolayca telefon şarjı bulamayabilirsiniz. Hatta bazı ülkelerin elektrik voltajları farklı olabiliyor. Amerika ve bazı ülkelerde dönüştürücü kullanmanız gerekebilir. Ona göre bir adaptör de alırsanız iyi olur. Diyelim ki şarjınızı unuttunuz o zaman otelden sizden önce kalanların unuttuğu eşyalardan temin edebilirsiniz. Otel çalışanlarına böyle bir talebinizi iletin.

 

9-Seyahat sigortası yaptırın

Aslında gereksiz gibi görünse de seyahat sigortası aksilik durumlarında size büyük faydalar sağlar. Bagaj kaybolmasından sağlık harcamalarına kadar pek çok konuda sorunlarınızı gidermenize yardımcı olur. Örneğin bavul kaybında maddi tazminat, kaza, sağlık sebepleri gibi durumda sağlık harcamaları, vefat ya da hasta transferi gerekecek durumlarda hasta ve yakınlarının nakli hatta onların konaklama ücretleri gibi harcamaları seyahat sigortanızdan kolayca karşılayabilirsiniz. Seyahat sigortaları yurt içi ve yurt dışı iki farklı türde oluyor. Kalacağınız süreye göre fiyatı değiyor. Ama bir haftalık bir seyahat için 10-15 TL’lik bir sigorta primi yeterli gelecektir.

10-El bagajı:

Önemli belgelerin yanı sıra mümkünse yedek bir de kıyafet taşıyabileceğiniz bir el bagajınız mutlaka olsun. Özellikle de çocukluysanız böyle bir çanta şart. İçerisine yedek kıyafet, pasaport vs gibi belgeler altın gümüş gibi değerli takı eşya iPad gibi elektronik ürünlerinizi bu bagajın içine koyabilirsiniz.