Seyahat tutkusu harcamaları artırıyor

ipekincir

Türk insanın gezme ve seyahat etme alışkanlığı-tutkusu kabul gören bir gerçek. Günübirlik geziler, akraba ziyaretleri, bayram tatilleri, doğum yapan yakınlarına hayırlı olsun turları vb şekillerde seyahat etme durumları bütçelere dolaylı yoldan zarar veriyor. Evliya Çelebi’nin torunları olmanın bu işte bir etkisi var mı bilemeyeceğim ama Türk insanının seyahat arzusu, harcamalarını da artırıyor durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı üçüncü dönem, ''Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması'' sonuçlarını yayımladı. Buna göre 2011 yılı üçüncü döneminde yurtiçinde seyahat sayısı 27 milyonu aştı.

Verilere göre, 2011 yılı üçüncü döneminde yurtiçinde ikamet edenlerin bir ve daha fazla geceleme kaydı ile yaptıkları toplam seyahat sayısı 27 milyon 494 bin oldu.
Seyahate çıkış amacı olarak birinci sırada yüzde 61,9 ile ''yakınları ziyaret'', ikinci sırada yüzde 30,1 ile ''gezi, eğlence, tatil'', üçüncü sırada ise yüzde 3,7ile ''sağlık'' geldi.Aynı dönemde bir ve daha fazla geceleme kaydı ile seyahate çıkanlar, 296 milyon 690 bin geceleme yaptı. Bu dönemde ortalama geceleme sayısı 10,8 gece, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 273 lira oldu.

Bu yılın üçüncü döneminde seyahat edenler, seyahat harcamalarını kişisel veya paket tur harcamaları şeklinde yaptı. Söz konusu dönemde yurtiçi turizm harcamasının yüzde 95,7'sini (7 milyar 186 milyon 264 bin lira) kişisel, yüzde 4,3'ünü (322 milyon 453 bin lira) paket tur harcamaları oluşturdu.

Uçak Bileti

Geçen yıla göre seyahat harcamaları arttı

istatistikler

Bu arada, geçen yılın aynı döneminde yurtiçinde ikamet edenler bir ve daha fazla gecelemeli 26 milyon 829 bin seyahat, seyahate çıkanlar 274 milyon 410 bin geceleme yaptı.
Yine bu dönemde 5 milyar 943 milyon 238 bin liralık harcama gerçekleştirilirken, kişi başına ortalama harcama 222 lira oldu. Bu dönemde ortalama geceleme sayısı da 10,2 olarak gerçekleşmişti.

Araştırma neye göre yapılıyor?

arastirma-neye-gore-yapiliyor

Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması ile yurtiçinde seyahate çıkan vatandaş ve yabancıların profili, gezi karakteristikleri ve yurtiçi turizm harcamasının tahmin edilmesi amaçlanıyor.

Araştırma, en az 12 ay süreyle Türkiye'de ikamet eden vatandaş ve yabancı ziyaretçilere uygulanıyor. 15 yaşından küçük hanehalkı fertlerinin yalnız başına yaptıkları seyahatler ve 12 aydan az süreyle Türkiye'de ikamet eden hanehalkı fertleri anket kapsamı dışında tutuluyor. Ankette, tüm seyahat bilgileri ve seyahat ile ilgili yapılan harcamalar alınıyor.


ipekincir
İpek İncir
344 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN