Seyahat etmenin kazandırdığı 6 önemli şey

muratekinay

Daha önce hiç görmediğimiz yerleri keşfetmek ve yeni maceralara atılmak sadece bilgi ve kültür seviyemizi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda davranış ve alışkanlıklarımızı da zamanla değiştiriyor. Daha mutlu ve başarılı olmak için seyahat etmenin kazandırdığı yeni davranış ve alışkanlıklar neler?

İçindekiler

1- Seyahat etmek bakış açınızı geliştirir

Her gün aynı şeyleri yapmak, aynı yoldan yürümek, aynı insanlarla görüşüp aynı yerlerde zaman geçirmek bir süre sonra düşünce ve davranışlarınızın da kalıplaşmasını sağlar. Oysa yaşadığımız dünyada ne kadar insan varsa o kadar farklı düşünce ve yaşam şekli vardır. Seyahat ettiğinizde bu farklı kültürleri daha yakından keşfedebilir ve dünyaya olan bakışınızı geliştirebilirsiniz. Özellikle farklı bir dil öğrendiğinizde ve bu dili kullanarak diğerleriyle iletişim kurmaya başladığınızda yepyeni bir düşünce tarzı kazanabilirsiniz.

perspektif

Uçak Bileti

2- Seyahat bizi olgunlaştırır

Çocuk kalmak ve hiç büyümemek bazen en iyisi gibi gelse de yeni deneyimler kazanarak olgunlaşmanın birçok faydası var. Seyahat etmekse bunu yapmanın en kolay ve keyifli yollarından biri. İster yurt içinde isterseniz de yurt dışında farklı bir yere yolculuk yaptığınızda burada yaşayan yerel halkın yaşamına tanık olur ve kendi hayatınızla karşılaştırırsınız. Özellikle Afrika ve Hindistan gibi yerlere seyahat ettiğinizde sadece temiz içme suyu ve yemek gibi temel ihtiyaçların bile ne kadar önemli olabileceğini fark edip sahip olduklarınızı yeniden düşünebilirsiniz.

afrika

3- Seyahat ederken yeni dostluklar kazanırsınız

Farklı insanlarla tanışarak yeni dostlar edinmek isterseniz bunun en iyi yollarından biri yine seyahat etmek. Yola tek başınıza çıksanız bile uçakla veya trenle yolculuk yaparken veya hostelde kalırken oda arkadaşınızla belki de ömür boyu sürecek bir dostluğa adım atabilirsiniz. Yolda tanıştığınız yeni arkadaşlarınız ve dostlarınızla yaşadıkları şehirler ve ülkeler hakkında sohbet ederek hiç gitmeseniz de bu yerlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

uçak

4- Seyahat etmek başarı getirir

Kariyer ve seyahat çok sık aynı cümle içinde kullanılmasa da aslında birbiriyle çok bağlantılıdır. Seyahat etmenin getirdiği bilgi ve kültür birikimi, olaylara farklı açılardan bakabilme özelliği ve diğer artılar mesleki anlamda da sizi geliştirerek çok daha başarışı ve mutlu bir insan haline getirebilir. Eğer yaptığınız meslekle ilgili önemli bir yeri veya müzeyi ziyaret ediyorsanız, buraları görmenin artıları daha da fazla olacaktır.

müze

5- Seyahat etmek mutlu eder

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre paramızı eşyalardan çok farklı yerleri gezmek ve seyahat etmek gibi deneyimlere harcamak bizi daha ?fazla mutlu ediyor. Öyleyse neden daha fazla eşya veya ev, ve araba gibi bizi fazla mutlu etmeyen şeylere servet ödüyoruz? Hayat her geçe biraz daha pahalı bir hale gelse de mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için paranızın bir kısmını seyahat etmeye ayırabilirsiniz. Eğer şehir veya yurt dışı olmuyorsa da yaşadığınız şehrin yakınlarında bulunan daha sakin ve huzurlu yerlere kaçabilirsiniz. Hafta sonu tatilinde görebileceğiniz yerlerden bazılarına göz atmak için tıklayın. 

sahil

6- Seyahat ederek dünyayı keşfedersiniz

Daha önce görmediğiniz bir sokak, tatmadığınız bir yemek veya benzerine hiç tanık olmadığınız bir manzara... Yeni şeyler keşfetmek için seyahat etmekten daha iyi bir yol bulmak zordur. Bu yenilikler başta çok önemli değil gibi görünse de zaman içinde bizi zenginleştirir ve daha iyisini başarmamız için motive eder. Yani üniversitede aldığınız iyi bir notun veya işinizde terfi etmeniz aslında gördüğünüz yerlerle ve buralarda kazandığınız deneyimlerle bağlantılıdır. Eğer çalışırken gezmeyi sevenlerdenseniz, bunun için en iyi mesleklere göz atabilirsiniz. Seyahat ederken kariyerinizi geliştirmek isterseniz de uçak yolculuğunda kariyeriniz için yapabileceğiniz 10 şeye göz atabilirsiniz.

doga


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar