Seyahat ederken zaman kazandıran 7 öneri

muratekinay

Zaman hepimiz için önemli ve değerli. Bu durum her zaman geçerliliğini korusa da özellikle şehir veya yurt dışında bir yere yolculuk yaparken zamanı doğru yönetmek çok daha önemli bir hale geliyor. Uçağınıza yetişirken ve bir yerden bir yere seyahat ederken zamanı daha verimli ve etkili kullanmak isterseniz birkaç basit önerimiz var

İçindekiler

1- Karayolu yerine demiryolunu tercih edin

İster metro, isterseniz banliyö treni veya tramvay olsun seyahat ettiğiniz şehirde bulunan raylı sistemlerin haritalarını önceden inceleyin ve karayolu yerine bu araçları tercih etmeye çalışın. Bu sayede yaşanabilecek olası trafikten etkilenmeden yolunuza devam edebilirsiniz. Üstelik bu araçlar taksi veya araç kiralama ile kıyaslandığında bütçeniz için de en doğru seçim olacaktır. Bu arada, eğer küçük çocuklarınızla veya taşımakta zorlanacağınız kadar ağır bavullarla birlikte seyahat ediyorsanız, muhtemelen taksi ile daha rahat edersiniz. Tek başınıza bir yerlere gitiğinizde ve elinizde fazla eşya olmadığında ise bu araçların ne kadar zaman kazandırdığını ve hayat kurtarıcı olabileceğini tahmin edemezsiniz.

Demiryolu

Uçak Bileti

2- Bir el bagajı yeter

Bir yere gitmeden önce bavul hazırlarken çoğumuz içini açıp her bulduğumuzu doldurmayı severiz. Bu durum uzun süreli seyahatlerde bir gereklilik olsa da sadece birkaç gün için yola çıktığımızda tüm eşyaları bavula sığdırmaya çalışmanın bir anlamı yoktur. Bunun yerine sadece ihtiyacımız olan birkaç parça eşyayı alan bir el bagajı veya sırt çantası yeterli olabilir. Peki, iyi bir el bagajında neler olmalı? Bu konuda biraz tavsiye isterseniz yazımıza bir göz atın.

seyahat el bagajı

3- Hızlı geçiş hayat kurtarır

Uçağınızın kalkmasına dakikalar kala havalimanıın kapısından girdiniz ama o da ne! Güvenlik kontrolünde uzuuun bir kuyruk var. Bu durumda tek çare kaçan uçağın arkasından el sallamak gibi gelse de hızlı geçiş satın alarak zaman kaybetmeden terminale girebilir ve uçağınıza yetişebilirsiniz. Hızlı geçiş hizmetini havalimanına gittiğinizde satın alabileceğiniz gibi bazı havalimanlarında önceden internetten de almak mümkün.

Kalabalık havalimanı

4- Yemeği hızlıca halledin

Havalimanında bir şeyler yemek istediğinizde özellikle büyük bir şehirdeyseniz yerel restoranlardan uluslararası fast food zincirlerine kadar birçok seçenek görebilirsiniz. Bu yerler genellikle yolculara zaman kazandırmak için servislerini hızlandırır ancak yine de sipariş verirken veya hesabı öderken önemli oranda zaman kaybedebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek içinse büfe ve benzeri yerlerden bir sandviç alabilir ve hızlıca karnınızı doyurabilirsiniz. Bu arada aldığınız bu yemeği bitiremezseniz, kalanını paket yaptırabilir ve uçakta devam edebilirsiniz.

havalimanı yiyecek

5- Direkt uçuşları seçin

Yine yurt dışına yapılan seyahatlerde kimi zaman aktarmalı uçuşlar direkt olanlarla kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlı olabiliyor. Ancak bu uçuşlar genelde daha ekonomik olsa da zamanı kısıtlı yolcular için en iyi alternatif sayılmaz. Çünkü iki uçuş arası bekleme süresi kimi zaman çok kısayken bazen birkaç saat hatta daha fazlası olabilir. Eğer havalimanında vakit geçirmeyi seven biriyseniz, bu arada yapabileceklerinize göz atmayı unutmayın.

Uçağa binen yolcular

6- Hatırlatmalar kurun

Bir an olsun elimizden düşmeyen akıllı telefonlarımızın en büyük nimetlerinden biri de hiç şüphesiz zaman yönetimi için kullanılabilecek gelişmiş özellikleri. Örneğin uçuş saati, check-in veya diğer önemli işleriniz için önceden telefonunuzun takviminde etkinlik oluşturabilir veya alarm kurabilirsiniz. Böylece uçağın kalkış saati son anda aklınızdan çıkarsa, telefonunuzdan gelen hatırlatma sayesinde tekrar anımsayabilirsiniz.

Alarm

7- Alışverişi havalimanında yapın

Seyahat ettiğimiz şehirde yeni yerleri gezip görürken diğer taraftan sevdiklerimiz için alışveriş yapmamız gerekebilir. Eğer etrafta dolaşırken karşınıza bu iş için uygun yerler çıkarsa bunları değerlendirin ancak çıkmazsa da fazla takılmayın. Bunun yerine alışverişi havalimanında yapabilirsiniz. Peki, havalimaından ne alınır ki diye düşünüyorsanız da birçok havalimanında şehirle ilgili anahtarlıklar, çikolatalar, kitaplar ve daha fazla seçenek bulunduğunu hatırlatalım. Bunlar arasından birini seçerek alışveriş işini dakikalar içinde halledebilirsiniz. Havalimanından alabileceğiniz farklı hediye seçeneklerine göz atmak isterseniz tıklayın.

dutyfree


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN