• Anasayfa
  • Bilgi
  • Seyahat ederken daha fazla ekonomi yapmak için 5 öneri

Seyahat ederken daha fazla ekonomi yapmak için 5 öneri

muratekinay

Yola çıkmak denince aklınıza evden çıkar çıkmaz cüzdanınızı boşaltmaya başlayan bir macera gelebilir. Ancak önceden plan yaparak ve çok gezenlerin önerilerine uyarak daha uygun fiyatlarla daha çok gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

İçindekiler

1- Aktarmalar arasında gezin

Yurt içinde çok yaşanan bir durum olmasa da yurt dışında aktarmalı uçuşlarda iki uçuş arasında uzun süreler olabilir. Bu da eğer vizeniz uygunsa havalimanından çıkarak fazladan bir şehri görebilme şansı anlamına gelir. Üstelik bazı firmalar bu durumdaki yolcular için ücretsiz şehir turları da düzenliyor.

havaalanı

Uçak Bileti

2- Vizesiz ülkeleri tercih edin

Vize almak birçok kişi için sadece zaman değil, aynı zamanda önemli miktarda para kaybı demek. Eğer yurt dışına çıkmak istiyorsanız öncelikle vizesiz ülkeleri değerlendirerek daha yolculuğun başında kazançlı çıkabilirsiniz. Vizesiz görebileceğiniz alternatif rotalar yazımızda.

mozambik

3- Yürüyerek gezin

Ülkemizde ve Avrupa'nın birçok yerinde dolaşmak için yine akla gelen ilk seçeneklerden biri araba olsa da aslında bu yerlerin birçoğunu yürüyerek dolaşabilirsiniz. Bu sayede neredeyse yarı yarıya kazançlı çıkabileceğiniz gibi arabayla geçerken görmediğiniz yerleri de keşfedebilirsiniz.

yürüyüş

4- Marketten alışveriş yapın

Hem yurt içinde hem de yurt dışında tatilden dönmeden önce sevdiklerimize şehre veya bölgeye özgü hediyelik bir şeyler almak isteriz. Ancak bunu yaparken çok para harcamak zorunda değilsiniz. Neredeyse her yerde karşınıza çıkacak süpermarketlerden birine girerek oyuncak, hediyelik eşya veya çikolata alabilirsiniz. Bu sayede tüm bunlara havalimanında ödeyeceğiniz tutarla kıyaslandığında çok daha az ödeyerek sahip olabilirsiniz. Yine de hediye işini havalimanına bırakırsanız, buralardan bulabilecekleriniz yazımızda.

londra market

5- Birlikte yola çıkın

Bazen tek başına tatile çıkmak gibisi yoktur. Tek olduğunuz zaman kimseye uymak zorunda kalmadan kafanıza estiği gibi hareket edip gezebilirsiniz. Bununla birlikte tek başına tatil otel ve taksi gibi ulaşım masrafları eklendiğinde daha pahalıya gelecektir. Yola başkalarıyla çıktığınızda tüm bu masrafları paylaşabileceğiniz gibi restoranlarda indirimli menülerden ve kampanyalardan yararlanabilir, bu sayede daha fazla kazançlı çıkabilirsiniz. Tabii bu arada elinizi çabuk tutup uçak bileti ve otel rezervasyonlarını erkenden yaptırmayı unutmayın. En uygun uçak biletlerini karşılaştırmak ve kolayca satın almak isterseniz hemen tıklayın.

dağ tatili


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN