Havaalanı ve diğer şehirlere ulaşım

Seville San Pablo Havaalanı şehir merkezinden yaklaşık 10 km kadar uzaklıkta bulunuyor. Bu havaalanından şehir merkezine kadar 30 dakikada bir kalkan Tussam otobüsleri ile ya da taksilerle yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

San Pablo havaalanı göreceli olarak küçük bir liman. Buna rağmen İspanya ve Avrupa’nın birçok şehrinden gelen uçuşlara ev sahipliği yapabiliyor. Ancak bu havaalanına doğrudan gelen uluslararası uçuşların sayısının oldukça kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ucuz uçak bileti bulma sorunu da yaşayabilirsiniz. Neyse ki İspanya’nın birçok şehrinden (Madrid, Barcelona, Malaga, Cordoba vb) Sevilla’ya kadar gelen trenler bulunuyor. Örneğin Madrid’den her saat başı kalkan hızlı trenlerle Seville’ye 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirlerarası otobüslerle İspanya’nın diğer şehirlerine ulaşabilir ya da o şehirlerden Sevilla’ya varabilirsiniz.  Sevilla’da farklı bölge şehirlerine servis veren iki tane otobüs istasyonu bulunuyor. “Prado de San Sebastian” istasyonundan Endülüs şehirlerine (Cordoba, Granada, Malaga vb), “Plaza de Armas” istasyonundan ise İspanya’nın diğer şehirlerine giden otobüslere binebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Şehir içinde birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Özellikle şehrin modern kısmına kıyasla biraz daha tarihi kalan Triana bölgesinde yürüyerek görülebilecek birçok şey bulunuyor.Şehrin diğer bölümlerine ise taksi ya da otobüslerle ulaşabilirsiniz. Sevilla’nın otobüs hatları oldukça iyi işletiliyor. Şehre geldiğinizde Tussam otobüs hatlarının gösterildiği bir harita oldukça işinize yarar. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Sevilla’da da tek tek bilet almak yerine 10’luk bilet almak maliyet açısından daha avantajlı!

Sevilla’da taksiler oldukça fazla ve ucuz! Büyük otel ya da alışveriş merkezlerinin önünde rahatlıkla taksi bulabilirsiniz. Araçtaki yeşil ışık taksinin boş ve müsait olduğunu gösteriyor.

Sevilla’da ayrıca self servis bisiklet noktaları bulunuyor. “Servici” adındaki bu hizmetten daha çok şehrin yerlileri yararlanıyor ama siz de 7 günlüğüne 10 Eur ödeyerek bu servise üye olabilirsiniz.  Üyelikten sonra ilk 30 dakikalık bisiklet kullanımı ücretsiz, 1 saatlik kullanım 1 Eur, 2 saatlik kullanım ise 2 Euro olarak ücretlendiriliyor. Yalnız gitmeyi planladığınız yerde bisiklet parkı olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Araç kiralama ise karmaşık yolları olması ve taksilerin ucuz olması nedeniyle Sevilla’da çok tavsiye edilmiyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.