İçindekiler

ÖTV ile ilgili haberlerin üzerine bugün yine tasarruftan bahsetmek kulağa hoş gelmiyor. Ancak sahip olduğumuz hakları, ofisimden başlayarak sorguladığımda, kimsenin haberdar olmadığı bir mesele bulduk; bu hakkın direkt sahibi olabilecekler ve özel ilgi-uzmanlık sahiplerini tenzih ederim.

Serbest Tüketici kimdir?

Serbest Tüketici, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirli şartlara tabi olarak dahil olabileceğiniz bir tanım. Eğer senelik 30.000kWh ve üzeri elektrik tüketiyorsanız bu tanıma giriyorsunuz. Aylık 800-900TL ve üzeri elektrik faturası ödüyorsanız serbest tüketici olma yolunda adım atarak, devletin bölgesel olarak belirlediği tedarikçiden değil de kendinizin belirleyebileceği tedarikçiden elektiriğinizi alabilirsiniz.

EPDK tarafından lisanslandırılmış elektirik satıcısı şirketler sizi bekliyor. Bu şirketler kendi ürettikleri ya da ithal ettikleri elektiriği direkt son kullanıcıya satma hakkına sahipler. İş kolları ve tüketim miktarına göre indirim oranları değişebiliyor. Bu konuda detaylı bilgi almak için, bir tık.

Şirketlerin çalışma şekli son elektirik faturanızı ulaştırmanız ile kolayca başlıyor. Şirketler mevcut sarfiyatınızı, elektriği aldığınız tarifeleri ve sayacınızın uygunluğunu kontrol ediyor. Eğer geçmişte ödenmemiş borç sorununuz yoksa, indirimli fiyattan toptan elektrik teklifinde de bulunuyorlar. Toptan teklif, sizin toplu yatırdığınız ana paradan, aylık olarak tüketiminize bağlı faturalandırılacak değerin, düşülmesi anlamına geliyor. Bu hakkınızı kullanarak sağlayacağınız tasarruf %10'un üzerinde, burada da araştırma ve karşılaştırma yapmak sizin için en uygun yöntem olacaktır. Buraya kadar diyebilirsiniz ki, "bu işyerlerini ilgilendiren bir uygulama" ancak, serbestleşme aşamasında bulunan elektrik piyasasının değişen ihtiyacına göre üst limiti (yukarıda bahsettiğimiz senelik 30.000kWh) sürekli güncellenmekte, serbest tüketici olma imkanı kolaylaştırılmaya çalışılmakta. Böylelikle haneler de ileride mahalle, sokak, site vb. olarak organize olup talep birleştirme suretiyle daha ucuza enerji tüketebileceklerdir.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar